zjentek

Když na vlastním pozemku provedu vrt a natrefím na ropu či výtečnou minerálku, jsou tyto suroviny taky moje?

Protože tam mám taky studnu a voda v ní je po dlouhá desetiletí JENOM MOJE!

Nejlepší odpověď
mosoj

Kepler zase nemá pravdu. nerostné bohatství je ve vlastnictví státu a voda je tzv. veřejný statek. Tvoje je až když si ji napustíš do nádoby.
https://frankbol­d.org/poradna/ka­tegorie/ochra­na-ovzdusi-a-vod/rada/kde-a-jak-je-upravena-ochrana-vod

Další odpovědi
led

Nebuďte hamižný…
Podzemné zdroje nie sú ohraničené hranicami pozemkov. Teda ani vaša voda nie je len vaša, ale v prvom rade patrí štátu, na ktorom sa daná lokalita so zdrojom nachádza.
Pozrite si zákon viažúci sa k o ochrane a využití nerastného bohatstva,
presný názov a jeho znenie vám s radosťou uvedú znalci českých zákonov.

Kepler

V případě ropy jde o nerostné bohatství, které náleží státu. Právo těžby mají jen organizace splňující spoustu dalších právních předpisů, platí Horní zákon 44/1988 včetně pozdějších novel https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1988-44
Minerální vody ale do nerostného bohatství nespadají, tam zase fungují jiné předpisy. Ale ano, voda ve tvé studni patří tobě.

hapiky

Co se týká surovin platilo, že do hloubky 1metru je vše tvoje.

Kryšpín

Připadne to státu podle zákona, ten to později výhodně prodá bakalovcům

cukrar

To já kdysi četl, že voda ve Vaší studni není Vaše, ale státu.
Podrobnosti jsem nestudoval, páč mne to nazajímá.

http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-politika/475005/vo­da-ve-studni-je-statu-prekvapil-brabec-boj-proti-erozi-ted-ale-zarazil.html

mosoj

Keplere, mlčeti zlato.

mosoj

I když to smažeš, již jsi to jednou napsal!!!!

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

;)

zjentek

Jako… metrová studna by asi nikomu moc nepomohla ;)

hapiky

Jednalo se o nerostné suroviny, čili uhlí apod.

zjentek

Dobře takže když mám na zahradě zlato, můžu po sousedy snížit niveletu terénu o metr?

A nechcu slyšet, že nerostná surovina a nerostné bohatství je nebe a dudy. ;)