ReHu

Když na mic nejsou peníze a šetří se, „kde se dá“, ta půjčka na záchranu eura nám chybět nebude?

http://www.no­vinky.cz/doma­ci/257076-kalousek-na-zachranu-eura-muzeme-pujcit-az-38-miliard-korun.html
Doplňuji:
Jak píše Dr.Axl, Kč jsme sice již nevratně dostali, nicméně je potřebujeme.
To, že jsme je dostali, přece nemění fakt, že jsou potřeba všude možně.
Pokud je potřebujeme, proč je půjčujeme?

Nejlepší odpověď
anonym

Jediný dudu zopáknul suchá fakta, z nichž vyplývá, že PŮJČUJEME 21,7% z toho, co jsme už nevratně DOSTALI.
Částka tedy chybět nebude, je mimo rozpočet a jediný rozdíl je v tom, že místo uložených rezerv bude část uložena v návratném dluhopisu
(s garancí a zúročením) výměnou za unijní solidaritu.
Odlišný problém by byl přímá půjčka Řecku, jednak nejsme v Eurozóně, za druhé by to byl hazard s návratností a za třetí, už dnes ekonomičtí experti prognózují krachující vývoj řecké ekonomiky. Podle ryze racionálního scénáře, by bylo zdravější Řecko vyjmout ze zóny než marně lepit díry v neodvratně se potápějící lodi.
Doplňuji:
ad ReHu, nepleť pojmy, dotace jsou již proinvestovány, půjčka je z devizových rezerv ČNB, jež by stejně ležely nevyužity, takhle se mohou zhodnotit.
Jde to mimo státní rozpočet, finanční politika není tak černobílá, jak ji možná zjednudušeně a povrchně vnímáš.
Díky synergickým efektům to lze dokonce považovat za předvídavě efektivní operaci, jež se nám vyplatí až bude hůř.
Zatím je % státního deficitu vůči HDP srovnatelné s průměrem EU a dosud udržitelné a ovlivnitelné korekcemi vlastní měny jako třeba ve VB,
(na rozdíl od mnoha nemocných ekonomik v jižních zemích evropské sedmadvacítky).

Další odpovědi
dudu

Motto: „Chceš-li s vlky býti, musíš s nimi výti“.

Česká republika by se měla podílet na záchraně eura částkou 38 miliard korun (1,5 miliardy eur). Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) proto ve středu navrhne vládě, aby poskytla Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) půjčku na záchranu eura do výše 1,5 miliardy eur. Půjčka by měla jít z devizových rezerv ČNB.
Vláda by ČNB ručila za případné znehodnocení půjčení prostředků a za ušlý zisk. „Česko čerpá z fondu unie od roku 2004 čistých 175 miliard korun, považoval bych proto za nemravné a nemorální se na pomoci nepodílet,“ píše v materiálu pro vládu ministr Kalousek.
Konečné slovo bude mít ČNB, která je na politických rozhodnutích zcela nezávislá. Pokud by ČNB odmítla vládě půjčku, musela by vláda hledat jiné řešení.
Zdroj: Novinky.cz, článek z 24.1.2012:
Na záchranu eura můžeme půjčit až 38 miliard korun

Drap

Cybět asi bude. Vyřešíme to třeba zvýšením některé daně,nebo zavedením nové, popřípadě můžeme snížit sociální dávky nebo propustit další policisty. A potom se budeme jen modlit, aby nám to vůbec někdo, někdy vrátil a nemuseli jsme to celé odepsat.

Illines

Bude chybet , ale vidim v tom certovinu.

briketka10

toto se netýká otázky jen tak pro zajímavost..včera jsem slyšela, že Maďarsko má tak velké dluhy, ale zase obrovské bohatství, kterým by je mohlo zaplatit, že si nemuselo vůbec půjčovat..
MMF je tak hnusná velká obluda, která vycucne všechny státy, v Africe se některé země nikdy z dluhů nedostanou a budou platit dlouho a dlouho, ale i s úroky, které pořád narůstají..

ReHu

Illines – vítám tě zpátky. Měla jsem potíže s PC a někam se mi ztratila tvá mailová adresa. nechceč mi poslat pozdrav 🙂 ?

anonym

Nevím, zda jste vůbec zaznamenali, že původní požadavek zněl na 91 miliard (což spočítali, že by se nám z fondů EU vrátilo za cca 3 roky). Takto jsme jej vlastně snížili na akceptovatelný kompromis.

ReHu

Dr.Axl – OK, díky za vysvětlení :)