hapiky

Když má někdo po celý život tzv. sedací práci, bude se mu z důvodu větší námahy oné části těla zvětšovat zadek?

Tvrzení, že nepoužívané části těla časem zakrňují, by to mohl potvrdit, nebo jsou ve hře pouze děďičné geny?
Některé postarší dámy tvrdí, že to zapříčiňuje ono větší namáhání.

Nejlepší odpověď
marci1

Tuto odpověď po přečtení odkazu píši ve stoje! 🙂

"Vědci z Izraele nyní přišli s novou, poměrně znepokojivou zprávou: dlouhodobé sezení zvyšuje produkci tukových buněk v zadních partiích. Zadek se tedy zvětšuje i těm, kteří se nedostatek pohybu v práci snaží vykompenzovat sportováním ve volném čase a zdravou stravou!

Podle vědců, kteří původně zkoumali proleženiny u lidí připoutaných na lůžko či na vozík, se tukové buňky infiltrují do svalů i u zdravých lidí, kteří denně sedí déle, než je zdrávo, a vytvoří husté vrstvy tuku.

Izraelský vědec Amit Gefen tento fakt dokázal následujícím pokusem. Na gumu nejprve implantoval vrstvu tukových buněk a poté ji utáhl kolem dokola. Tím napodobil tlak, který je na hýždě vyvinut neustálým sezením. Totéž udělal s druhou elastickou tkaninou s tím rozdílem, že tu již neutahoval.

Již po pouhých čtyřech týdnech »utažené« buňky obsahovaly o 50 procent více tuku! To vědce přivedlo k závěru, že preadipocyty, tedy předchůdci tukových buněk, se – jeli na ně vyvinut tlak sezením nebo ležením – mění na tukové buňky produkující další a další tuk.

„Obezita je víc než jen příjem kalorií. Tukové buňky pod tlakem produkují více a rychleji triglyceridy, tedy tuky, které se hromadí v těle,“ varuje profesor Gefen.

Co tedy dělat, když nechceme či nemůžeme zaměstnání změnit? Odborníci doporučují ten veskrze marný boj nevzdávat a snažit se co nejvíc chodit a sportovat."

Zdroj: https://www.a­haonline.cz/cla­nek/laska-a-sex/67011/vedci-uz-maji-dukaz-sedava-prace-velky-zadek.html

Další odpovědi
Kepler

Já bych spíš řekl, že ty prdelní svaly tím sezením namáhány nejsou a tak atrofují. Ne, že by se zmenšil obvod boků, o to se postará podkožní tuk. Ale při chůzi pracují i ty hýžďové svaly a svalová hmota se při nečinnosti zmenšuje a výsledkem je placatý zadek.

aliendrone

Tyo, tak TAKHLE to je! Tím se ovšem vysvětlují ty 30cm klády některých pornoherců i proč má Kepler DALEKOHLED! ;) :D :D

elkon

Je to hloupost, stačí se podívat třeba na řidiče z povolání. Myslíš, že mají nějak nenormální postavu?

mosoj

Vůbec se nedivím, že se nově příchozím dělá špatně od žaludku!! Padají zde opravdu prapodivné otázky , hodné obyvatel ústavu. Prostě člověk dokáže zničit opravdu vše.

dubraro

Sedavé zaměstnání má celou řadu zdravotních důsledků.

Marty Koller

marci1 : já taky dělám sedavé zaměstnání 😅

Kepler

alien: dalekohled mého jména na oběžné dráze kolem Slunce už nefunguje a taky mě přestal zajímat. Poslední dobou pomýšlím na jiný optický obor – mikroskopii.

Kepler

Mimochodem vercajk neobsahuje žádné svaly a tak nemůže atrofovat tímto způsobem. Tam se při topoření nalévají kaverny krví – na tomto principu fuguje i ta modrá pičurka, která zvyšuje krevní tlak. Dokonce neobsahuje ani žádné kosti, jak se některé naivní a šťastnější holky domnívají. Nebo umíš vrtět ocáskem jako pes?

aliendrone

PCHE! To NIC neznamená, takový trijodamin neobsahuje žádné násobné uhlíkové vazby a přesto radostně exploduje snad už když se na něj jen zamračím! ;) :D :D