Tomsaj

Když má člověk žinostenský list, připočítávají se mu roky k důchodu?

Odpovědi
Kelt

Nezáleží na tom, jaké mám papíry, diplomy a podobně, ale musím dokázat, že jsem odpracoval příslušné roky. A pokud chci pracovat, tak budu pracovat, když mohu, mnozí důchodci to tak dělají. Konkrétní situaci by měl odpovědět příslušný pracovník daného úřadu, např. Sociálního zabezpečení.

Drap

Pokud máš živnost, musíš platit i povinné platby . Z toho se ti pak počítají jak roky, na důchod, tak i výše důchodu.

nyjono

Pro započítání odpracovaných let se roky, kdy pracuješ na vlastní živnostenský list započítávají. Stejně jako když je zaměstnanecký poměr.
Je potřeba platit na účet OSSZ příslušné částky na sociální a důchodové pojištění. Zdravotní je dobrovolné. Zatím.
Plus samozřejmě daň z příjmu FÚ.

ivzez

Vlastnit živnostenské oprávnění nestačí,
je potřeba hradit důchodové pojištění.

Tomsaj

Myslel jsem to tak, když bych pravoval na živnostenský list, sám na sebe (tedy volal bych úpro jistou agenturu a ty by mi to fakturovali), tak zda by se mi tato práce započítávala k důchodu, protože yní dělám jen brigádně a to se mi nazapočítává.

ivzez

Pokud budete něco vykonávat pro nějakou agenturu,
budete muset fakturovat své služby té agentuře.

Nechcete si to podnikání ještě rozmyslet (abyste neprodělal)?

Arne1

A platíš sociálce? Pokud ano, tak se ti něco připočítá.