Travis

Když končí raketoplány, co bude po nich? :)

Nejlepší odpověď
casey

Neco asi v planu maji, pri dnesnim poslednim letu vezl potraviny pro sesticlennou posadku ISS na orbit. Tak snad je tam nenechaj

Další odpovědi
rtepp

Posádka Atlantisu tvořená kromě Fergusona pilotem Doughem Hurleyem a specialisty Sandrou Magnusovou a Rexem Walheimem kolegům na stanici zanechala dva dárky – model raketoplánu a americkou vlajku, jež byla na palubě Columbie 12. dubna 1981 při první misi „shuttlů“. Zpátky do USA si ji má odvézt někdo z první posádky budoucí americké návratové lodi. Ta má být ale hotova nejdříve za čtyři roky. Do té doby musí Američané k ISS létat na ruských třímístných lodích Sojuz.

morgoth

V současné době hlavně Sojuzy.
Okolo roku 2012 by mohly začít létat Oriony na raketách Ares, první pilotovaný let však bude nejspíše okolo roku 2018, vzhledem k rozpočtu nasa možná taky nikdy.
Amerika teď spoléhá na soukromníky, Dragon od SpaceX má za měsíc první orbitální let a už mají nasmlouváno 11 zásobovacích misí k ISS, přičemž mohou nést i lidskou posádku.
SpaceX je mezi soukromníkama nejdál, ale pracuje se na spoustě dalších zajímavých věcích, například na raketoplánu schopném startovat z běžného letiště.