annas

Když jste s někým či s něčím na štíru… Co to znamená a jaký je původ tohoto úsloví?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Štír je v těchto obratech symbolem něčeho špatného, nepříznivého. Což není tím, že štír je živočich na pohled nepěkný, pro mnohé lidi dokonce zcela odporný, ani tím, že štírovo bodnutí je jedovaté a někteří velcí štíři jsou dokonce nebezpeční člověku. To všechno jen přispělo k obecnému rozšíření těchto úsloví. Jejich původ je však jiný, jak jsem říkal, astrologický. Astrologické znamení Štíra se totiž pokládá za nejméně příznivé ze všech, lidé narození ve znamení Štíra jsou pokládáni dokonce za potenciální zločince. Což je všechno prý z toho důvodu, že období, kdy je Slunce ve znamení Štíra, tedy konec října a skoro celý listopad, je čas, kdy se příroda chová k člověku nevlídně. Nevydává žádné plody, skoro žádné květy, je zima, lezavo, dnes bychom řekli depresívně.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/stir-2dil--53982

Další odpovědi
vagra

Být s někým / s něčím na štíru, má původ v astrologických představách o tom, že z planet je nejméně příznivý „zlobivý“ Saturn, ze znamení ve zvěrokruhu pak Štír. Ve znamení Štíra je Slunce v říjnu, kdy dosud štědrá příroda začínala být k člověku nepříznivá. Klaret ve svém astrologickém díle (asi 1366) pokládá za nejhorší den v roce den zasvěcený sv. Havlovi (16. 10.); doporučuje v tomto dni nic nezačínat, neboť v něm není nic příznivého a vysvětluje to tím, že „Slunce je na Štíru“.
Ještě J. Neruda píše v jednom svém fejetonu, že by hospodář v tento den za žádnou cenu neodstavil telátka, protože by se o ně musel bát. Také člověku narozenému „na Štíru“ byly připisovány vlastnosti nepěkné, dokonce sklon k zločinnosti, jak čteme např. u Klicpery v Loketském zvonu. Být na Štíru znamená ve znamení Štíra. Význam předložky na je místní (ručička hodin je na pětce). Z mluvy astrologů a horoskopů se pak dostalo do jazyka lidového, kde se udrželo už proto, že štír byl zvířetem, jemuž se bylo vždy radno vyhnout (byl spojován i se smrtí). Být s někým na štíru (v rozporech, v neshodě), být s něčím na štíru (neovládat to, zápasit s tím). Kdo byl s někým na štíru, ten se s ním štířil.

Zdroj: Krobotová/zají­mavosti