zett

Když jsem v jiné zemi, budou mi fungovat české weby?

Nejlepší odpověď
cochee

Povím ti příklad, který se podobá tomu, nač se ptáš. Známý kupoval nábytek u firmy, která měla pobočku zde v Česku, ale jde o polskou firmu. Protože bydlíme blízko Polska, zjistil si, kde je v Polsku jejich kamenný obchod a jeli se tam s ženou podívat. Zjistili, že česká pobočka zdaleka nenabízi (na e-shopu) vše, co polská „matka“ a navíc to, co Češi nabízí, vyjde v Polsku levněji. Prodavač je ujistil, že na polském e-shopu je vše z nabídky kamenné prodejny k dispozici a navíc, že dovoz nábytku se vejde do kilometrů „zdarma,“ přestože se jedná o ČR. Zápletka nastala po návratu domů, kdy si chtěli v eshopu objednat, ale za žádnou cenu se na polský eshop nemohli dostat, byli stále přesměrováváni na eshop české pobočky se stejným názvem, ale doménou .cz namísto .pl. Vyřešil jsem to až já instalací a použitím anonymizačního prohlížeče Tor, který se používá mmj. i k přístupu na takzvaný dark web 🙂

Další odpovědi
Edison

Jak které a jak. Některé země lokalizují světové weby (např. google, youtube, ebay…) podle toho, ze které země je k nim přistupováno. Podle toho mohou měnit i svůj obsah. Většinou to je na základě autorských práv. Jsou ale i země, které přístupy na některé weby mohou zcela blokovat. A nedělám si iluze, že by to byly jen země typu Severní Korea, Čína, Rusko a další.

Kepler

Samozřejmě, pokud nebudeš v některé zemi, co omezují internetový přístup, které se bojí jiných informací ze světa. Patrně z obavy, že to bude podkopávat jejich moc. Např. v Rusku, Číně nebo na Kubě. Možná těch zemí je i víc, ale ve vyspělém světě nejsou, pokud nejde o jinak závadné stránky.