Katoda

Když je snímek v rozlišení „14/15 μm“, co to znamená? Proč to nepíší v pixelech?

Odpovědi
Edison

Celé je to divné. V zásadě jsou podstatné dva parametry: 1. velikost pixelu, 2. počet pixelů. Někdy stačí počet pixelů na plochu, běžně se používá dpi – počet picelů na palec. Samo o sobě to ale má význam jen pro kvalitu pořízení snímku, případně na jeho reprodukci a následně pozorovací vzdálenost. Jiné je potřeba pro obrázek krajiny a jiné pro nějako mikroskopické snímky. Taky je důležitá potřeba zobrazení detailů v nějakém rozsáhlejším snímku, ale to se pak řeší skládáním snímků.

Ale to, co uvádíš vypadá spíše jako velikost zrna u analogové fotografie. Zde se už nelze bavit o pixelech, neb pixel vypadá přecijen fyzikálně i obrazově úplně jinak.

Katoda

Díky, ano bude to analog snímek, ale stejně nevím co to znamená…je to velké a kvalitní rozlišení? Potřeboval bych vědět, zda na takovém snímku jdou vidět třeba metrové objekty?

Edison

To nelze říct. To je pak o objektivu – úhlu záběru – ohniskové vzdálenosti… Kvalita objektivu se zase standardně označuje v počtu čar na milimetr.

Takže jsme se shodli, že to je velikost zrna. Je to tak udáváno proto, že máme různé velikosti (formáty) filmových materiálů. Ovšem emulze na nich je vždy stejná. Máme filmové materiály od řekněme 8mm až třeba po plochu stěny domu, ano, i na takové filmy se dá fotografovat. Ovšem velikost zrna na nich bude vždy stejná, protože je nanesena stejná emulze. Jde tedy o to, jak fotografovaný objekt bude zvětšen, či zmenšen. Proto jsou tak v oblibě střední formáty (film 120/220 o šířce 60mm) nebo velké formáty od velikosti pohlednice až třeba po 24palců, ale klidně i více. Zhruba do metrového planfilmu se dá objednat z běžné produkce, výrobce jako třeba foma, je shopna je nařezat, nebo prodat celou roli. Ostatní si fotografové už dělaj spíše sami. V důsledku to tedy znamená, že čím větší formát, tím více detailů pak snímek zachytí, to je zhruba analogické s digitální fotografií. S velikostí zrna zase souvisí i citlivost na světlo: Čím větší zrno, tím větší citlivost. I to je analogické s digi fotografií. Jinak velikost zrna je konkretizována vyvíjecím procesem.

Jestli je to kvalitní… no.. to je asi potřeba porovnat výrobce a různé typy filmů. Velmi kvalitní film je třeba Adox 20 Ale pozor, je to zase citlivost jen ISO 20. Tak zkus zjistit jak velké zrno má ten. A vem to jako nějaký ten základ. Další věc, co velkoformátoví fotografové s oblibou používají jsou zase dost pomalé (nízkocitlivostní) filmy. Dostanou na nich ještě více detailů, ještě vyšší kontrasty a ostrosti.