annas

Když „je nevědomost síla“, jsou vědomosti nad zlato, ale často nebezpečnější než dýka? Jsou tvrzení vzdálená od pravdy?

“Nevědomost je síla” – slova z románu 1984 od G. Orwella

Zdroj tadžického přísloví – Tajenka klřížovky Magazínu MF Dnes z 10. 5. 2018

„Vědomosti v hlavě bídáka – jako dýka v rukou pijáka“

  1. Uvažuje piják, když sahá po sklence, že je v ní jed, který neubližuje?
  2. Uvažuje bídák (hlupák), že dělá něco špatného, když své rady považuje za moudré?

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/hlup­%C3%A1k-ne%C4%8Destn%C3%BD-udspekulert-982279/

Nejlepší odpověď
Drap

Nevědomost může být opravdu obrovská síla, zpravidla tehdy, pokud ji dovede někdo chytře využívat. Obzvláště u davů. Pokud někdo dokáže ukočírovat a ovládat nevědomý dav, tak může zvládnout i převrat.. Stejně jak se dají vědomosti využít k dobru, tak je lze využít i ke zlu. Záleží na konkrétním jedinci.

  1. Určitě ne, opravdový piják nevidí ve sklence jed, ale pouze krátkodobé potěšení.
  2. Je to obdobné.Bídák hlupák, nepřemýšlí takto, že dělá něco špatného. Ten má před sebou jen vidinu nějakého zisku či výhody. Chytrý bídák, sice ví, že dělá něco špatného, ale je na tolik chytrý, že předem plánuje jak čin provést, aby se na něj nepřišlo.

Další odpovědi
Kepler

Nevědomost mi připadá spíše jako slabost, ale v případě davové psychózy může být nebezpečná. Vědomosti můžou být využity k dobrému účelu, ale taky zneužity, záleží na tom, kdo s nimi nakládá. Myslím, že piják, bídák ani hlupák nad svými činy příliš neuvažuje.

aliendrone

Mno… to už musí být zvláštní případ, aby v nevědomosti byla síla. Mnohem častější případ je, že v nevědomosti je SŤĚSTÍ. Alespoň podle mne. Já raději vědomost, i když ta zase bývá dost často tvrdá, ne-li krutá. ;) :D :D

K přísloví – ano, vědomosti jsou ZBRAŇ! (mimo jiné)
ad 1 > Striktně – on ten jed (pokud je myšlen alkohol) ale UBLIŽUJE!
ad 2 >

  1. bídák MŮŽE poskytnout moudré rady
  2. hlupák – pokud považuje své rady za moudré logicky NEMŮŽE uvažovat nad tím, že dělá něco špatného (k tomu by musel své rady považovat za nemoudré)

zjentek

Lidstvo až pochopí skutečný rozdíl mezi bídáky a jejich opaky, na otázku přijdeme.

Jenže pokud budou penízky vonět oběma skupinám stejně, bude těžké rozlišovat a za tento systém může lidstvo samo. Není tedy jednoduchá odpověď.

Pijáky bezpředmětné zmiňovati, člověk pod vlivem není sám sebou a je jedno, zda pod vlivem omamné látky, nebo třeba manželky.

Bídáci, hlupáci, manipulanti… jak poznat?

Třeba tak, že tito své vědomosti považují za moudré.

Moudrá kniha? Ale pozor! Kdo byl její vámi oblíbený autor? Jaký byl? Pomáhá? Ubližuje? Nevíte.

Přece vyjadřování je pouze nástroj, nokoli „obsah duše“.

Proč narážíme na bídáky? Přece nevědomost je síla, bující/šířící se v nevědomém prostředí.

orestez

Každá správná odpověď je vhodně poskládaná věta, která vystihuje podstatu, popisuje a uvádí příklady.
Kdo je ve slovech odborník, může vytvářet slovní hříčky s bohatou slovní zásobou. Je to pouhé umění. Proto není jisté, zda takový umělec není opilcem a hlupákem. Pěkně to popsal Bolek ve své hře Šasek a královna. „Středověký šašek je potenciální kuřák, tak jako kuřák je potenciální středověký šašek.“

aliendrone

Muehehe… Tak mám tak nějak DIVNÝ pocit, že tučně psaná otázka NENÍ jádro pudla, ale spíš bod 2! ;) Možná… MOŽNÁ to má i souvislost s mojí odpovědí zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-je-nevedomost-sila-jsou-vedomosti-nad-zlato-ale-casto-nebezpecnejsi-nez-dyka-jsou-tvrzeni-vzdalena-od-pravdy#discussion

Tedy – je to jen pocit, ale celkem mi to sedí k Vám annas. (způsob vyjádření) ;) :D :D

NJN – co nadělám. Psát a radit něco, co si nemyslím/čemu nevěřím mi přijde zbytečné. (tedy… záleželo by na výši honoráře, ale zdarma… ;) :D :D) V poho, jsem zvyklý, že často mívám jiný úhel pohledu, než většina. To proto, že jsem aliendrone – tedy xenomorph! ;) :D :D

aliendrone

Oprava (pomrvil jsem odkaz), nyní již ten správný: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravda-ze-osoba-ktera-poskytne-prvni-pomoc-osobe-ktera-pak-zemre-nebo-bude-invalidni-neni-trestne-odpovedna

SRY, asi postupující senilita nebo co! ;) :D :D

annas

Děkuji za nový odkaz. Přece i alliendrone se může utnout. 🙂

Já vaši odpověď nečetla, až teprve teď po vložení nového odkazu. Je pravda, že kdo chce pochopí, kdo neche je zbytečné něco vysvětlovat.

Jen se mně zdají tvrdé některé vaše formulace, i když vím, co opilec způsobil, ale nakonec si sám vzal život.

Ale jednou jsem vaši otázku využila, vložila jsem odkaz, ale tentokrát opravdu ne.

.

Inspirovala mě nejdříve vyluštěná křížovka. Pak jsem hledala na netu jednu doporučenou knihu a v nabídce se objevil Orwell – vzpomněla jsem si na jeho slova – svoboda, válka a navědomost. Když je nevědomost síla, nějak jsem se dostala k vědomosti od tajenky.

Někdy nevím jak dál, v hlavě se honí myšlenky. Ta, která se mně zdá vhodná, nemusí být vhodná pro jiné.

Mc Merkurion

… blbost vše: nevědomost síla? hodnotí se to mpžná podle toho, že si myslíme, že ve vládě jsou samí bl*** a nemaj povědomí jak žije obyčejný lid …

…piják, když sahá po sklence, neuvažuje, že je v ní jed, natož jed, který neubližuje, co je to za jed, co neubližuje …

… jako vždy výjimka potvrzuje pravidlo, takže mezi blbostma je jedna pravda: bídák (a nejen on), nikdy neuvažuje, ani si nepomyslí, že by dělal něco špatného, když blbě radí, především, když své rady (jako mnozí z nás zde), považuje za moudré a prospěšné …