dust8

Když je na kompasu střelka červená a bílá, tak směr určuje ta červená? K čemu je pak ta bílá?

Nejlepší odpověď
Funna

aby ukazovala jihu 🙂
a není vždycky bílá…vzhledem k tomu, že je střelka přes celý „ciferník“ (aby mohla být podepřená ve středu), nejakou barvu mít musí…

Další odpovědi
Kelt

Musí to být rozlišené, abychom nešli náhodou opačným směrem.

Dochy

Směr ukazují obě. Jedna ukazuje směr na sever, druhá na jih. A střelka je tam jen jedna. A šipky na obě strany být musí aby střelka byla maximálně souměrná a tak i dobře vyvážená na nosné jehle. Protáhlý tvar kromě jiného i snižuje nároky na přesnou orientaci zmagnetování jeho materiálu