terry

Když je krajnice (bílá čára) široká asi 25 cm a stojím na ní pravými koly, je to špatně nebo ne? Platí vnitřní či vnější

okraj čáry? Občas na ní stojím (chvíli). Vedle té čáry je úzký pruh vyhrazený pro cyklisty a pak už je obrubák a chodník.
Doplňuji:
Dobře. A může ten okraj vozidla zasahovat (třeba jen částečně) na tu čáru? Je dost široká. Proto jsem se ptala, jestli platí levý nebo pravý okraj té čáry.
Díky.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Naopak já si myslím, že to vadí. Je to tak jako s plnou čárou, kde je uvedeno, že ji nesmíš přejíždět ani nákladem přesahovat.
Doplňuji:
Já bych zkusil trošku polemizovat. Ano není to zeď, takže překročit ji můžeš za určitých podmínek-např. při objíždění, odbočování apod. Ale to se nás netýká.
Jak jistě víš, jezdí se při pravém okraji vozovky, to samé platí o stání, co nejblíže k pravému okraji vozovky. Čára dle mého názoru již není vozovka a tudíž bys měla stát co nejblíže k této čáře a nikoli na ni. Nehledě na to, že pokud na ni budeš stát, zakrýváš ji.

Další odpovědi
mosoj

Stůj si kde chceš ( pokud to předpisy dovolují) ale tvoje auto ani náklad nesmějí přesahovat tu bílou čáru ( za předpokladu že tam je ještě ten pruh pro cyklisty).
Doplňuji:
Nesmí ji přesahovat, to jest v tomto případě zasahovat do jízdního pruhu pro jízdní kola.

cukrar

Neřešte kde máte kola, ale obrys vozidla…

Doplňuji:
(plná čára není zeď a může se přejíždět za určitých podmínek)

odpomass

Já bych řekla, že pokud stojíš ještě na čáře a nikoliv za, tak by to vadit nemělo…
Doplňuji:
Přesné znění předpisu neznám, ale je tedy možné, že dle zákona bude platit to, co píše Raibek. Nicméně asi by vždycky záleželo na přístupu konkrétního policisty, jestli by to bral za přestupek, nebo nikoliv…

lukas.zmizik

Když se vyjádřím tak, že je něco před čarou, pak je 25 cm čára a pak je něco za čárou, tak nejmenší měrná jednotka je v tomto případě čára a největší je pozitivní a záporné nekonečno. V tomto případě výraz „nesmět se ocitnout za čárou“ znamená nepřekročit její vnější okraj. Tedy do samotné čáry se dostat mohu a ještě to neznamená, že bych jí překročil. Samotná čára je platná v celé její šířce a abychom se ocitli za ní, je pro nás důležitá vnější hrana.

V případě vozidla je pravda, že je třeba se držet vnějšího okraje, nikoli pneumatiky. Tipoval bych, že ti pár centimetrů chybí abys splňovala podmínku pro zastavení, tedy abys nechala volný jizdí pruh nejméně 3 mentry, nebo 6 metrů pro stání.

Nezbývá než spustit svislici, nejlépe zednickou olovnici od nejzažšího vnějšího okraje vozidla, většinou zrcátka a zaparkovat tak, aby to udělalo rysku na vnější hraně čáry. Pak změřit levý okraj vozovky od svislice na opačné straně pod zrcátkem a zjistit, zda takovéto postavení auta není v konfliktu se zákonem 361/2000 Sb.
Doplňuji:
Tento zákon zná pojmy pouze: „za čarou, překročit čáru, přesahovat“, nikoli „za polovinou čáry, přesahovat polovinu čáry“…

Zároveň překročení dvojté čáry se počítá až podle její nejvnějšnější hrany, nikoli od prostředku mezi těmi dvěmi čarami.

Stejně tak nemůžu tvrdit, že jsem za židličkou, když na ní pouze sedím (pokud nepřesahuji její vnější okraj směrem „za“).

www

Pokud se nad tím zamýšlím, vychází mi to, že čára platí od jejího vnitřního okraje.
Pokud budeš stát koly těsně u vnitřní strany čáry, její šířka zabezpečuje to, aby obrys vozidla nepřekračoval vnější okraj čáry, takže vedlejší pruh pro cyklisty bude plně využitelný.
Názor
Doplňuji:
Ale možná se mýlím, jen mně to připadne logické..

cukrar

po doplnění… přes čáru znamená druhý okraj cáry, ten vzdálenější…
jako puk přes brankovou čáru…