bolak

Když je autonehoda, jak se definuje „težké zranění“, když píšou v novinách, že se někdo těžce zranil?

Třeba když má ruku zlomenou, nebo nohu, nebo vobě nohy + pánev, když je potřeba operace nebo musí bejt v ohrožení života? Jak se to přesně definuje?

Nejlepší odpověď
manon

VYHLÁŠKA

No já nevím. Našla jsem:
Podle vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů ze dne 10. ledna 2001
o evidenci dopravních nehod:

se za těžké zranění považuje těžká újma na zdraví podle zvláštního zákona – tím má být
§ 89 odst. 7 zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění zákona č. 175/1990 Sb. a zákona č. 557/1991 Sb.

"7) Těžkou újmou na zdraví se rozumí jen vážná porucha zdraví nebo vážné onemocnění. Za těchto podmínek je těžkou újmou na zdraví

  1. zmrzačení,
  2. ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti,
  3. ochromení údu,
  4. ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí,
  5. poškození důležitého orgánu,
  6. zohyždění,
  7. vyvolání potratu nebo usmrcení plodu,

h ) mučivé útrapy, nebo

ch) delší dobu trvající porucha zdraví"

(ty novelizace už jsem nedohledala :) – to už musíš sám – čili není to asi ještě úplně tip ťop…)

Další odpovědi
quentos

Moje babička dělávala v bejvalým kojeňáku a tvrdila, že těžké zranění je otevřená zlomenina a hůř :{)> tj. i kdybys měl zlomený vobě ruce a vobě nohy a všech případech zůstaly kosti uvnitř, měl bys čtyři lehký zranění a říkalo stále by se vo Tobě mluvilo jako o „lehce zraněným“ :{)>
Doplňuji:
co jsem tak brousil po googlu, tak nevypadá, že by to někde bylo přesně definováno. Počkám si, zajímá mě to.

Lucijej

Těžké zranění je takové, které tě ohrožuje na životě.
Teta Wiki říká: „Vážnější úrazy mohou být smrtelné nebo mohou mít jiné trvalé následky.“

M.

Řekla bych, že těžká zranění jsou ta, u kterých bys už mohl přijít o život či by byla vhodný aspoň amputace. Tudíž žádné škrábnutí.
Doplňuji:
*vhodná.

venkovan

Přesně nevím, ale bude to jednak podle nějakých lékařských tabulek a délky léčení.

annas

V tisku napsáno těžký úraz. – chodce srazilo nákladní auto, které jelo nepřiměřenou rychoostí. Dotyčný mladý muž byl v bezvědomí, ležel na JIP (nemohl dýchat, nekomunikoval), pak byl převezen na ARO. Hlavu má v pořádku. Jinak zlomený nos, ošklivě zlomená noha v několika místech, dotal do ní štěp z pánve. Dlouhodobé léčení. Zatím se přesně neví, co s nohou bude dál…

bolak

quentos: no nějaká definice bejt musí, přece to to ty doktoři netipujou :)

bolak

M.: počkej, a to bys řekla že to tak je a nebo to tak skutečně je :) mě totiž zajímá to druhý