Honimír

Když jdu do zaměstnání na které je vyžadované jen základní vzdělání musím předkládat své vysvědčení ze ZŠ?

Nejlepší odpověď
Filip84

Zpravidla je považován stupeň vzdělání „Základní+prak­tická“.

To znamená, že zaměstnanec by měl mít základní znalosti a dovednosti každého, kdo u nás absolvoval alespoň nějak a nějakou základní školu (tj. základní počty, číst a psát, atp.), a další požadavky na zaměstnance jsou (nebo by být měly) upřesněny v popisu inserátu, či jsou mu sděleny osobně při pohovoru.

Z logiky věci proto není obvyklé, aby zaměstnavatel vyžadoval po budoucím zaměstnanci předložení posledního vysvědčení ze základní školy. Ono to ani o ničem moc nevypovídá – oproti jiným školám, základní školu lze „úspěšně absolvovat“ na jakémkoli stupni vzdělání, tedy, theoreticky, může někdo devět let chodit do první třídy. Stejně tak dneska nepoznáš (pokud nemáš místní znalost), jestli je dotyčný absolventem deváté třídy „sportovní třídy“, nebo pomocné školy (C. k. Ústav pro vzdělávání blbů), protože speciální, pomocné etc. školy byly de iure zrušeny (žijeme v době integrační, tak máme školy integrované), a ačkoli, logicky, de facto stále jsou, nazývají se základní školou, a vysvědčení z nich je tedy vysvědčením ze základní školy.

„Základní+prak­tická“ stačí na práci uklízečky, ale třeba taky řidiče autobusu, a náročnost na znalosti a dovednosti obou prací snad nemá smysl porovnávat.

Výjimkou by mohla být státní správa, obce etc., protože ty, pokud mají výběrové řízení, tak ty podklady prostě vyžadovat musí. A jestli je vyžadováno základní vzdělání, je nutno doložit ukončení základního vzdělání, protože nad tím, proč, nemá smysl přemýšlet, zdržuje to od práce.

Další odpovědi
elkon

To poznáš až se tam dostavíš. Myslím že vysvědčení snadno uneseš, tak moc těžké není.

Drap

Záleží na zaměstnavateli. Pokud ho bude chtít vidět, tak ano.