Shady

Když indiáni kouřili dýmku míru tak jakou rostlinu z ní kouřili?

Nejlepší odpověď
annas

Ve starých bizoních dobách některé indiánské kmeny neznaly tabák a tak kouřili v dýmkách speciální směs nazvanou kinikinick, což je směs vnitřní kůry svídy krvavé, listů medvědice lékařské, škumpy lysé a rozdrceného kořene puškvorce obecného.

Pozdějí se začal do směsi kinnickinnick přidávat i klasický tabák. Kinnickinnick se často v dýmkách kouří ještě dnes. Nikdy nebyly používány žádné drogy a není tomu tak ani dnes.

Původní náboženství prérijních kmenů halucinogeny neznaly, ty se začaly rozšiřovat na pláně až v rezervačním období, a to především z jihu (Mexiko,…). Někteří tradiční indiáni považují například nacpání marihuany do catlinitové dýmky za nepřípustné a za znesvěcení dýmky i indiánské tradice

ndiani.blogspot­.cz/2004_09_01_ar­chive.html
Doplňuji:
Uvedla jsem jednu z možností. Opravdu záleželo zřejmě na oblasti. Ještě další informace .

Uvedená směs se týkala hlavně oblasti, kde přecházely pláně v lesnatá uzemí. Něco obdobného se prý používalo i v oblasti severozápadního pobřeží. V oblasti plání tvořila jednu z hlavních složek šalvěj.

Šalvěj se používá dodnes. Paradoxem je, v poslední době se mnozí badatelé přiklánějí k tomu, že hlavní složkou směsi nebyla šalvěj , ale pelyněk. K záměně došlo údajně špatným překladem a určením rostlin. Údaje od původních obyvatel neexistují a ti, kteří se ke svým kulturám navrací, vycházejí z dostupných informací.

Faktem je, že šalvěj je kosmopolitní rostlina a v kulturách současných plání se využívá. Americká šalvěj má o trošku větší a stříbrnější lístky. Chuť však je naprosto shodná se šalvějí naší. K „očišťování“ různých míst, i těla se často využívá dýmu ze spalovaní sladké trávy. Jde o další kosmopolitní rostlinu. U nás je známá jako tomka vonná.

Stejné rostlině se také na severu Moravy a v Polsku říkalo, a snad i ještě říká ,zubří tráva. V Polsku se přidávala do likéru zvaného zubrovka.

Další odpovědi
Swevalty

Většinou nějaké omamné látky..
Často například opium

daemos

Některé kmeny kouřili i durman.

honza19hk

tráva to nebyla,možná tabák ale spíš nějaké byliny.