Tw!st

Když existuje svalová paměť, je i „tuková paměť“?

Existuje svalová paměť, že když někdo posiluje, pak třeba na rok přestane a když opět začne, tak to jde dost rychleji než když začínal.
Existuje něco podobného pro úbytek tělesného tuku?
Myslím to tak, že když jsem se loni snažil zhubnout, šlo to velmi pomalu a obtížně, nakonec byl výsledek Z 86kg na 78kg za CCA půl roku. Na podzim jsem ale zase začal lenošit a jíst co se mi zachtělo a logicky jsem přibral.
Teď nedávno jsem opět skočil do režimu z 86kg které jsem opět měl dva týdny zpět mám teď 84kg.
Jakto že to teď jde tak rychle, v porovnání s loňským rokem, kdy jsem za prvních 14 dní nezhubnul ani půl kila?

Nejlepší odpověď
Kepler

No, jestli se to nazvat pamětí nevím, nejsme přece chemická baterie. Ale je docela možné, že díky předchozímu tréninku je později tělo pohotovější opět přijmout zátěž. Zvýšila se nám vitální kapacit plic, posílilo srdce a snadněji se vrátíme do dřívějších kolejí. Nevím, jen můj laický názor.

Další odpovědi
DoTazatel

U svalů to samozřejmě pravda je, u tuků si tím nejsem jistý. Jsou tam přeci jen rozdíly mezi svalovou a tukovou tkání. Svaly jsou „stálejší, pevnější“ přímo spojené s tělem – je to vpodstatě maso. Tuky (tukové buňky) se zase nacházejí přímo v podkožní vrstvě (tedy nad svalami -jsou nad nimi a jsou s nimi spojeny). Proces nabírání (hmotnosti) je u těch dvou tkání odlišný.
Ale ono je to celé složitější, třeba máme 3 druhy svalů a my mluvíme jen o kosterních svalech (příčně pruhovaných). Stejně tak o tucích mluvíme o těch které jsou spojeny s těmito svaly, exitují i jiné tuky – vnitřní (ty obalují orgány, vyplňují cévy atd).

Mám takový dojem, že tuky narozdíl od svalů mohou přibývat, kdežto svaly jen objemově rostou (tuky též objemově rostou, ale mohu se vytvářet další). Tuky vlastně přímo slouží svalům – dodávají energii atd – nemají tak důležitou roli jako svaly (tedy samozřejmě, že mají důležitou roli, ale hrají spíš podpůrnou roli – jsou vedlejší). Svaly jsou orgánem vůle, umožňují pohyb a jsou spojeny s fyzickou prací/námahou – jsou k tomu uspůsobeny, stvořeny a pamatují si. Tuky jsou naprotï tomu jenom palivem (energii) při té práci, která pomáhá svalům. Ony si nepamatují nic a přibývají (ukládají se množí) jen když se nestíhají přeměnit v energii, která pomáhá svalům. Alespoň tak si to představuju já.
Jediné, co by si tuky mohly „zapamatovat,“ je to, že když příbíráme tuky a ony nestíhají a příchátí jich moc tak se vytvoří další jamky/buňky, kde se ty tuky ukládají – a ony ty jamky mohou zůstat i potom, co zhubneme.

Hlavní je to, že tuky se narozdíl od svalů rozšiřují – množí. Když se tuky nestíhají uklád do těch svých „jamek,“ vytvoří si zkrátka nové jamky a tak pořád dál. Proto je taky určité omezení v tom kolik můžeme „nabrat“ svalů, naopak tuků můžeme přibrat kolik chceme.

Když zhubneme (v tucích), tak ty tukové jamky se mohou ztratit – tuky se eliminují (i když ne nezbytně – mohou se taky jenom smrštit). Když zhubneme ve svalech (přestaneme cvičit – ochabneme) svaly se prostě smrsknou na původní netrénovanou úroveň, ale jsou to pořád tytéž svaly, jejich pořád stejně a pořád si pamatují, že dřív byly objemově větší. Tuky si to pamatovat asi nemohou, protože ony nejsou tytéž – ony když ubydou, tak se mohou vytratit atd.
Buňky tukové tkáně se na rozdíl od svalových tvoří nové (svalové rostou – popř. se smrštují, když necvičíme, ale nevytvářejí další).

Ale možná je na tom něco pravdy, totiž že i tuky mají paměť. Protože není úplně pravdilem, že tukové buňky ubývají, když hubneme – tuky samotné se samozřejmě redukují, ale ty (tukové) buňky můžou zůstat. Jen se zmenší.
Tak já teď nevím, myslel jsem si, že tuky si pamatovat nemůžou (a pořád si to myslím), ale nejsem si jistý. To je otázka spíš pro odborníky, zkus se zeptat v (online) lékárenských poradnách – ti to budou vědět s jistotou.

Více možná tady:
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=svalove+buinky

Dochy

Pokud vím, tak ta tuková paměť opravdu existuje. Člověk, který si třeba deset let pěstoval panděro, nabral třeba z 80 na 120, pak si dal trochu do těla z zhubnul na 90, tak mu stačí třeba jen půlrok nebo rok přejídání a má těch 120 zas…

Co jsem slyšel tak máme velkou zásobu „spících“ tukových buněk (bez zásob), ze kterých se plnohodnotná buňka může stát – právě při tom nabírání. Při hubnutí některé ty tukové buňky „zhubnou“, ale zůstávají plnohodnotnými, nevrátí se do toho původního „spícího“ stavu. Při dostatku zas rychle ten tuk naberou.

Neznám podrobnosti ani správné termity, jen si z minula pamatuju že jsem něco takového zaslechl… Dohledávat už nebudu.

Edison

Jestli ono to nebude tím, že se moc sleduješ – jinak řečeno… jestli nejsi příliš zahleděný sám do sebe…

Roman71

Jestli skutečně existuje „tuková paměť“, tak někteří v ní mají uložené Gigabajty zanedbané pravidelné (ne)zdravé stravy, která zaručeně nebyla vyvážena fyzickou aktivitou 😉

Tw!st

Edison: Nechápu jak to myslíš. Jako že jde váha dolů rychleji protože se příliš sleduju? Když budu více sledovat svoji peněženku, objeví se v ní více peněz?

Roman71

Tady je asi speciální strava marná, protože peněženka umí hubnout zázračným způsobem 😁 ..což kolikrát ani já nestíhám sledovat 😉

Edison

Naopak. Budou rychleji mizet… 😁