Rebeka S.

Když dostanu v práci jako číšník dýško třeba 50Kč, můžu si ho nechat, nebo ho musím přidat k ostatním penězům?

Odpovědi
Disraeli

No, to máš snad ve smlouvě, ne? Popřípadě to bude vědět nadřízený a měli tě s tím obeznámit. Někde to funguje tak, že se všechna dýška odevzdávají a potom (na konci směny nebo i později) se nějak rozdělují mezi zaměstnance anebo začátečníci (po určitou dobu) dýška odevzdávají (a nedostávají z nich nic) anebo si je zaměstnanci mohou rovnou nechávat… záleží na smlouvě a pravidlech.

elkon

Na dýško není žádný právní nárok (pokud je to zmíněno ve smlouvě, je to neplatné). Pokud ti někdo něco dá ze své vůle, je to tvoje.

jáára

Když ti vyjde inventura, tak jsou tvoje.

Disraeli

elkon, to, že je to učtirá forma daru (navýšení platby) rozhodně neznamená, že si to obsluha může automaticky nechat… taky to nemusí být pro ni
podléhá zdanění (ať už je pro podnikatele nebo toho zaměstnance – přestože u těch zaměstnanců se to moc nedodržuje)
Je víc druhů spropitného – kde – pro koho; jak to určí zaměstnavatel; jak zákazník platí
Záleží na smlouvě
Může být pro obsluhu, může být pro samotný podnik/podnikatele. Tak či tak se daní (mělo by se) a i když je pro zaměstnance, má se postupovat podle pravidel a zákonů… nemůže si to (většinou) jen tak nechat. Započítává se to do účetnictví, odvádí se z toho daň – často se tím později navyšuje mzda zaměstnance (nebo se postupuje RŮZNĚ!).
https://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/jak-na-spropitne-v-souladu-se-zakonem/

Disraeli

Nemluvě o tom, že spropitné v první řadě patří zaměstnavateli/pod­niku… a to on se rozhodne, jak s ním naloží.
Je to dar právě pro ten podnik (i když to třeba teoreticky dáváš osobně tomu zaměstnanci – účelově)

Disraeli

Aby si to zaměstnanec mohl nechat, musel by ten zákazník výslovně říct, pro koho to je… a ani zde to není jen tak, že by si to mohl vzít a nechat (obzvlášť, když se částka zaokrouhluje nahoru nebo je placeno bezhotovostně… a rozhodně si to zaměstnanec nemůže jen tak vzít z firemní kasy). Pokud neřekne, jakoby automaticky to patří zaměstnavateli a ten to poté NĚJAK rozděluje…
A i kdyby to bylo přímo pro toho zaměstnance, i tak se to daní (nehledě na to, jak je to hloupé, je to tak).
https://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/vite-ze-dysko-by-se-melo-danit-ctete-komu-spropitne-vlastne-patri/