kapka

Když dám auto k likvidaci na vrakoviště, můžu si z něj vzít dobré náhradní díly?

Nebo jim ho musím nechat zdarma celé, aby oni mohli vše dobré prodat?

A konkrétně třeba kola? Co autobaterie? Ty se přece vykupují.

Nejlepší odpověď
cukrar

kapko, tak jak se ptáte, nemůžete si nechat to dobré.
Můžete se s nimi domluvit, klidně i bez baterky. Vše je o domluvě.

Další odpovědi
led

V momente odloženia auta na vrakovisko sa dané auto stáva majetkom majiteľa vrakoviska a prestávate mať nárok na akúkoľek súčiatku z vášho bývalého auta, môžte si to ale od majiteľa odkúpiť.
Podobne je to aj s odpadom vhadzovaným do kontajnerov, stávajú sa majetkom majiteľa kontajneru. Tí „vyberači kontajnerov“ svojou činnosťou okrádajú nie vás, ale majiteľa kontajneru.

Nezaoberám sa tu vyhláškou, v akom stave má byť auto odovzdané na vrakovisko. Otázke rozumiem, či môžem po odovzdaní vozidla z neho niečo zobrať. Tak je, ako tu píšu, je to o dohode.

JájsemRaibek

Podle zákona nesmíš a musíš odevzdat celé auto, ale nikdo to nekontroluje. Měl by tam být motor a další důležité součásti, ale jinak si to můžeš odmontovat a ani to nemusíš až tak pečlivě zakrývat. Např. elektrické stahování oken, po oddělání čalounění stačí jen lehce přichytit zpět.
Jsou však vrakoviště-ekologická likvidace, kde třeba chtějí, aby sis vymontovala skla, sedačky atd a dala jim čisté odstrojené auto – musí zůstat štítek s VIN kódem. Ale to je nezákonné. Nabízejí ti, že namísto, abys platila ty a likvidaci, tak ti vyplatí cenu za šrot.
Já třeba likvidoval auto bez převodovky a dalších dílů a v pohodě.

lukas.zmizik

Jsou firmy, které si pro vrak přijedou. Dají ti za něj třeba 1500 Kč – dle typu auta. No a ty řekneš že si vezmeš baterky, kola, světla, rádio a nějaké další nesmysly. Oni pak řeknou – tak teď už vám za něj dáme jenom 1000 Kč.

Anebo pokud za vrak od likvidační firmy nedostaneš nic, můžeš si vzít co chceš, vše je dle dohody.

Pokud bude pracovník vrakoviště tvrdit že chtějí auto pouze kompletní, pak je zde mnoho dalších vrakovišť v konkurenci.

JájsemRaibek: většina vrakovišť se živí tím že rozprodává díly z likvidovaných aut. Je to zcela legální, vyřazené auto už pak není auto ale hromada náhradních dílů. Pouze v kovošrotě nevykupují auta jako celek.

Pastorna

Já bych se domluvila, a co jde prodat, to bych si vzala. Ale vždy člověk samozřejmě vydělá víc, když auto prodá normálně vcelku, pokud to tedy jde. Já s tím mám teda zkušenost jen z druhé strany a musím teda říct, že když si člověk prověří VIN kód, tak se často dozví zajímavé věci. Tady je návod jak na to https://napovi­me.cz/navod/jak-najit-zkontrolovat-vin-kod/ :)

Drahuška999

Já tedy nevím, jak to přesně s tou likvidací je, ale když se podíváte třeba na tyto stránky zde – https://zahoto­ve.cz/likvida­ce-vozidel/ , tak se toho určitě dozvíte více… My jsme si tam nechávali zlikvidovat to naše auto a oni se o všechno postarali, tak proto nevíme ani, jak to všechno funguje, protože to proběhlo hrozně rychle :D Tak se mějte hezky a přeji hezký zbytek večera :)

kapka

Ja jsem hroznej hamoun. :D Musím, manžel dal jednou na vrakac autoi s autolékárničkou, trojúhelníkem apod. Někdo musí mit v rodině rozum. :D