dgfdgf

Pozorujeme-li dalekohledem planety sluneční soustavy, vidíme je v aktuálním čase, nebo jak vypadaly před nějakou dobou?

…dobou?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, vidíme je jak vypadaly před nějakou dobou. Je to dáno rychlostí šíření světla. Takže ze Slunce to trvá 8 minut (vzdálenost 150 mil. km = 1 astronomická jednotka – AU). Třeba Neptun – vzdálenost cca 30 AU, 8 * 30 = 240 min., tedy 4 hodiny.

Další odpovědi
led

Ako už odpovedal astronóm Kepler s hviezdnou matematikou,
my úbohí pozemšťania pri pohľade na hviezdy vidíme ich minulosť, v čase závislom od ich vzdialenosti od nás. Čím sú ďalej, tým dávnejšiu minulosť pozorujeme.