dust8

Když člověk najde při kopání studny nějakou vysoce ceněnou starožitnost či poklad, tak se stává automaticky majitelem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, vlastníkem je stát a nálezce musí nález oznámit. Jinak je to trestný čin. Nálezce má nárok na na nálezné ve výši 10% ceny. Kdo a jak ale určuje cenu?

Další odpovědi
Edison

Cenu určí např. soudní znalec.

cukrar

Nikoliv, nález je třeba ohlásit nebo odevzdat.
A je jedno, zdali jeto ve studni, či na ulici.

hapiky

Nevím jestli to ještě platí, ale do jednoho metru hloubky patřilo vše majitelovi pozemku.

aliendrone

Každý stát má své zákony/předpisy, jak se v takových případech postupuje, přičemž ty jsou často VELMI odplišné.

Pozor! Když při kopání studny zakopneš o Keplera, tak v případě této vykopávky NEJDE o starožitnost (což na první pohled NENÍ zřejmé), nýbrž o orientační omyl při návratu se sdružené erotomanicko-chlastací instituce, kterýžto se do výkopu dostal omylem/nechtíc a válí se tam jak vyvržený vorvaň jen z důvodu naprosté koordinačně-pohybové bezmocnosti očekávajíc příchodu záchranářů
(v tomto případě tedy TEBE)! :)

Zacházej s ním OPATRNĚ, nejlépe bude zavolat příslušné odborníky (třeba městského/okresního antouška)! Případnému nesrozumitelnému blábolení že „je exemplář chráněný MEZINÁRODNĚ organizací UNESCO“ NEVĚŘ! ;) :D :D