England1522

Když člověk chce být hasičem a nemá střední školu požární ale třeba podnikatelskou a jiné, může se stát hasičem??

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si přečíst mou starší odpověď.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/hasic

Jinak synovec nastoupil k hasičlm, má maturitu na vojenské škole a navštěvuje vstupní kurs.

Vzdělanostní požadavky na člena Hasičského záchranného sboru

Uchazeč o přijetí k HZS při přijímacím řízení musí předložit doklad o vykonané maturitní zkoušce. To znamená, že členové HZS přijatí do služebního poměru musí mít minimálně středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou. Stupeň vzdělání je pro jednotlivé funkce předepsaný a podle toho se hasič také začleňuje do tarifní třídy.

V první tarifní třídě je zařazen zaměstnanec se služební hodností referent a jeho minimální vzdělání musí být střední nebo střední s výučním listem.
Druhou tarifní třídu obsazují hasiči nováčci (nový hasič bez odbornosti), kteří
nemají ještě splněný vstupní kurz. Jejich minimální vzdělání je střední s maturitní zkouškou a služební hodnost vrchní referent.
Ve třetí tarifní třídě jsou zařazeni všichni hasiči a strojníci se stupněm vzdělání minimálně středoškolským s maturitní zkouškou a služebním označením asistent.
Pro čtvrtou tarifní třídu hasič musí splňovat určitou odbornost.
Ve čtvrté třídě jsou zařazeni technici strojní služby, chemici, technici technické služby s ukončeným středoškolským vzděláním s maturitní zkouškou a přísluší jim služební označení vrchní asistent.
Pátá tarifní třída patří velitelům družstva, kteří mají zodpovědnost za své družstvo a za plnění jeho úkolů. Minimální vzdělání velitele družstva je požadováno středoškolské s maturitní zkouškou.
Do šesté tarifní třídy jsou zařazeni velitelé čet. Četa tvoří minimálně dvě družstva, která vedou velitelé družstev. Požadavkem na vzdělání u velitele čety je středoškolské s maturitní zkouškou nebo vyšší odborné. Hodnostní označení je vrchní inspektor.
Sedmou a osmou tarifní třídu obsazují velitelé stanic, ale na rozdíl od předešlých funkcí tito členové musí již mít minimálně vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu a přísluší jim hodnostní označení komisař a vrchní komisař.
Devátou až jedenáctou tarifní třídu mají ředitelé jednotlivých odvětví, kde požadovaným vzděláním je vysokoškolské v magisterském studijním programu.

Informace z bakalářské práce
Vzdělávání členů Hasičského záchranného sboru – Veřejné služby …

is.muni.cz/th/…/Vzd­elavani_clenu_Ha­sicskeho_zachran­neho_sboru.doc

Další odpovědi
anonym

Annas má velmi dobrou odpověď. Jinak pokud splníš fyz. testy a projdeš psychotesty, tak tě čeká základní kurz hasiče. Učí boj. a cvič. řád, chemie, spojení, nebezp. na požářišti, praktický výcvik. Je toho dost.
-
Pozor, i u dobráků nelze vzít každého z hlediska zdravotního stavu. Existuje tzv. zdr. vyhláška (Vyhláška č. 393/2006 Sb, o zdr. způsobilosti ve znění pozdějších ..). Navíc jsou vydávány metodiky MV ČR – HZS k činnostem, školení, zdr. způsobilosti dobráků.

lukas.zmizik

jakýkoli středoškolák může být i profesionálním hasičem pokud splní fyzické testy a psychotesty… pak se stejně bude školit a dělat kurzy na všechno, co s tím souvisí a nějakou dobu potrvá, než si vyjede do provozu… jediná překážka je snad v tom, že nové členy přibírají jen vzácně…

www

Tzv. DOBRÁCI žádnou školu nepotřebují. 😉
Více viz net, povolání hasič.
Doplňuji:
Ale jo, tady to je:
hasici-ct.webzdarma.cz/ar­chiv/hasic%20z%20po­volani/profik­.htm

marci1

Může. K tomu, aby se stal profesionálním hasičem potřebuje mít jakoukoliv střední školu s maturitou, popř. VŠ, zvládnout fyzické a psychologické testy, čistý výpis z Rejstříku trestů a zvládnout přijímací řízení. Ale je to téměř nemožné. Záleží na tom, jakého Hasičského záchranného sboru v jakém městě se tu bude týkat.