Lorrien

Když chci psát fiktivní příběh, jenž se odehrává v jiné zemi (spíše kontinentě)…

Jak a kde získám potřebné informace o tamější kultuře?? Bude lepší si přečíst knihy, které jsou z daného prostředí, nebo radši nějaké cestopisy či knihy o etiketě a zvycích?? Potřebuji vědět, jak tam ti lidé myslí a jak reagují na různé věci – třeba na odlišné jedince (např. lidi s postižením)… Nevíte, kde bych mohla takové informace najít??
Díky moc za všechny návrhy…
PS: do ciziny kvůli tomu jezdit nebudu, takže tyto návrhy raději rovnou zavrhněte :)

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

A co si tu zemi úplně vymyslet? To není zas tak složité, určitě to dá míň práce, než si nastudovat vše o jedné zemi, ale v podstatě o ní nic nevědět, když se tam ani nepodíváš. Jak se lidé chovají, to můžeš také pozorovat každý den okolo sebe, vést si záznamy a vlastně… Co kdybys psala fiktivní příběh, který by se odehrával tam, kde bydlíš? Místa máš prochozená, zhruba víš, jací se tam u vás pohybují lidé… No a buď to bude příběh, který vaši kulturu vychvaluje, nebo naopak totálně shazuje, to je na tobě, jakou bys udělala reklamu :P

Další odpovědi
huxa

zaleť si na ten kontinent…

tak to dělají nejlepší spisovatelé, ty se jinak musíš spokojit s tím, co najdeš. v tom případě čti toho co nejvíc, neuškodí ti to nikdy

marijakes

Nejpřesnější informace ti poskytnou cestopisy. Zkus si zadat do vyhledávače heslo cestopisy a danou zemi, nebo v knihovnách hledat mezi cestopisy. ty totiž jsou docela věrné.

kapka

Cestopisy číst můžeš, třeba tam náhodou narazíš i na dost specifickou informaci, jak reagují tamní lidé na lidi se zdravotním postižením. Ale taky to vůbec nemusíš najít. Co zkusit kontaktovat nějakou sociální organizaci, která se zabývá i sociální prací v zahraničí? Najdeš třeba někoho s osobními zkušenostmi. Napadá mě třeba Člověk v tísni nebo Diecézní charita Litoměřice, ti pracují v zahraničí. Třeba ti poradí i nějaké další kontakty. Má to výhodu, že se můžeš zeptat konkrétně na to, co potřebuješ vědět a ne jen pasivně přijímat informace. Tímto směrem bych se určitě vydala já. Nějak si neumím představit, jak hledám ve stozích papírových cestopisů specifické informace bez CTRL+F.