Adam2

Když chceme označit Jihočeský kraj výrazem Jížní Čechy, píše se to s velkým nebo malým j?

A kdybychom tím chtěli označit jížní část Čech, tak by tam bylo jížní Čechy, že ano?

Nejlepší odpověď
annas

Kraj se jmenuje Jihočeský kraj, oficiální název, takže je možné psát jedině Jihočeský kraj nebo kraj Jihočeský.

Podle označované skutečnosti v souladu s pravidly by se spojení, jejichž součástí jsou výrazy region, mikroregion, sdružení, svazek obcí atp., měla psát takto (samozřejmě pokud názvy v JČ kraji existují):
region Jižní Čechy. svazek obcí Jižní Čechy. .

Ve Středočském kraji se užívá i název region Střední Čechy.

Bydlíte v Jihočeském kraji = v regionu Jižní Čechy = ve svazku obcí Jižní Čechy, proto máte rád jižní Čechy.

Další odpovědi
quentos

To se v hodinách češtiny , když jsem chodil na gymnázium, dost řešilo, a bylo nám řečeno, že „Jižní Čechy ve smyslu názvu“ (tedy nejspíš jako alternativa názvu Jihočeský kraj/region) budou s velkým písmenem, kdežto jako „blíže neurčená oblast na jihu Čech“ bude s malým j. V ŽIVOTĚ NIKDY se však nepíše „jížní“ s dlouhým í po j, takové slovo v češtině vůbec neexistuje.