Gestas

Když byl v ČSSR takový nedostatek nových aut, proč plánovači na další pětiletku nenaplánovali dostatečné zvýšení výroby?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Copak o to, plánovači plánovali seč jim síly stačily, ale ta výroba nějak vázla…

dudu > plánování nebylo COSI jako zákon. On to zákon byl! Každých 5 let se schvaloval nový – http://www.epi­.sk/zzcr/1986-81#cast1

Další odpovědi
Kepler

Nebyly peníze na investice do rozšíření výroby. Ostatně nebyly ani na vývoj, proto se vyrábělo to co se vyrábělo. A kdo ví, jestli nám Velký bratr nepřidělil kvóty v rámci RVHP.

Hlada

Ono nebylo vůbec nic. Jak teď připomněla Helga Čočková ve 13. komnatě:
Není maso, není kmín, zato lítá Gagarin.

dudu

Je vidět, že jsi nepoznal výhody plánovitého řízení kdy rozpis úkolů ze Státní plánovací komise byl cosi jako zákon. Ten se podle důležitosti dělil na část investic rozpočtového plánu /protiatomové kryty, sklady mobilizačních rezerv atd./, část závazných úkolů zvláštní části státního plánu /především zbrojařina/ a teprve to ostatní.
Vyvinout nový model auta by tehdejší hospodářství zvládlo bez problémů, ale při omezených dovozech chyběla řada komponentů a hlavně finance a kapacity na postavení linky a v neposlední řadě i lidské zdroje do provozu. Prioritou osmdesátých let byl nárůst produkce zbrojního průmyslu – např. raket grad pro Kadáfího.

mosoj

Uvažuješ špatně. Bylo „pár let“ po válce. Na osobních autech tehdy Evropa nestála. Bylo třeba stavět jiné komodity. Na př. byty, přehrady, soběstačnost v potravinách atp. Ano, ta armáda také. Ostatně, čeká nás to opět. Republika v padesátých letech nebyla ještě celá elektrifikova­ná!!!!!! Ano, bylo mnoho míst kde nebyla elektřina!! Elektrifikace se musela rychle dokončit!! Žilo se skromně, ale hlad nikdo neměl ani nežil pod mostem.
Na plýtvání , tak jako dnes, prostě nebylo a z mého pohledu to tehdy bylo v pořádku. Kdo měl peníze, auto so koupil na volno, ale bylo minimálně 2 x tak drahé než na poukaz.

Gestas

mosoj: Měl jsem na mysli spíš období normalizace.