FlAsh_7

Kdybychom těžili zlato ve vesmíru, klesla by jeho hodnota?

Kdybychom těžili zlato ve vesmíru, klesla by jeho hodnota? (budeme zlato ve vesmíru vůbec někdy těžit)

Nejlepší odpověď
Kepler

Se současnými prostředky by byla těžba a doprava dražší než ta cena zlata. Ale budiž, kdyby došlo k něčemu takovému, že by na Zemi dopadl asteroid o průměru 55 metrů celý ze zlata (jak popisuje Verne ve svém díle Honba za meteorem), cena zlata na burzách by se tragicky propadla, možná až někde na úroveň mědi nebo stříbra.

Další odpovědi
Alesh

Ve vesmíre, kde? Na Měsíci? No, jinam se zatím s návratem nedostaneme. Tak či tak, náklady, minimálně v počátku by byly astronomické, záleželo by na vytěženém množství. Ale i přes to mám velké obavy, že i kdyby to množství na Měsíci bylo „závratné“, že by to s ohledem na náklady, trh se zlatem na Zemi v zásadě neovlivnilo.

Gus_Fring

Uvědomuješ si, že zlato má protonové číslo 79? Je opravdu těžké. Takže je to prvek na který na každém koutu vesmíru opravdu nenarazíš.

Kazatel

Ne, jelikož prostředky a možnost těžby by byla věcí monopolu, případně oligopolu. Tedy i kdyby se těžit tam ekonomicky vyplatilo, nebyl by důvod snižovat cenu.

zjentek

ve vesmíru je zlato? No nekecej! Co tam je ještě?!

anonym

Uvidíme jak daleko se posuneme ve schopnosti hledat a těžit suroviny z kosmických těles s nízkou gravitací, tam jsou ty šance nejlepší protože jsou v takovém případě teoreticky nízké náklady na to dostat natěžené suroviny na oběžnou dráhu země. V případě zlata si ale umím představit i takovou situaci kdy ani nebude třeba zlato vytěžit, stejně se dnes vše prodává virtuálně a nezáleží na tom kde je to fyzicky uskladněno. Má to stejnou hodnotu ať už je to v pevnosti FORT KNOX, nebo přímo uvnitř meteoritu navedeného na nižší oběžnou dráhu kolem slunce Zemi dostupnější. Teoreticky tedy už jen fakt, že někdo meteorit plný zlata navede na oběžnou dráhu kolem země de facto umožní jej prodat a cenu stanovit na základě obsahu zlata v něm, samozřejmě poníženou o kalkulovatelné náklady na případnou nutnost jej skutečně vytěžit, což ale nakonec nemusí být vůbec potřeba, cenu ten meteorit bude mít tak jako tak velmi vysokou pokud budou existovat průkazné skeny jeho složení a mohlo by to výrazně zahýbat s cenou zlata aniž by k vytěžení vůbec došlo.