FlAsh_7

Kdybych si upravil Linux, mohl bych ho prodávat?

Nejlepší odpověď
Edison

Ne. Pročti si licenční podmínky. Myslíš, že někdo distribuuje něco zadarmo, aby na tom jiní vydělávali?

Další odpovědi
cochee

Sice jsou distribuce Linuxu, které jsou za prachy, třeba Red Hat Enterprise anebo SUSE Linux Enterprise, ale ty peníze znamenají, že vydavatelé nabízejí k těmto distribucím něco navíc, co volně dostupné distribuce nemají: například podporu. Jsi schopen ke svému distru Linuxu nabízet jeho podporu? (Pokud k tomu nic navíc nenabídneš, tak logicky neprodáš ani jeden kus 😉 )

Dochy

Pokud se nemýlím, tak ano. Prodej je možný. Ale z hlediska licenčních podmínek musíš dodávat kompletní zdrojový kód toho co bylo pod GNU licencí a všeho cos z něčeho s GNU licencí upravil.

Linux může být placený (pokud se něco hodně nezměnilo od dob co jsem se o to zajímal) jen musí být dodán komplet se zdrojáky. Samozřejmě je otázka proč si tu placenou verzi kupovat, něčím významným by se musela odlišovat.

anonym

GPL licence toto v zásadě umožňuje, ale současně máš povinnost zveřejnit veškeré zdrojové kódy které těch částí systému které s volně dostupného softwaru pod licencí GPL čerpaly (takže téměř celého OS). Ty pak může kdokoliv z opensource komunity třeba kompilovat/ba­líčkovat a nabízet takový software zdarma. Pokud do toho nedáš nějakou vlastní přidanou hodnotu tak si pochopitelně lidi budou stahovat raději tu verzi dostupnou zdarma na základě zveřejněných zdrojáků. Prodávat to tedy můžeš, ale pokud do toho nedáš skutečně zásadní přidanou hodnotu (například rychlou technickou a uživatelskou podporu) nebude to nikdo kupovat. Díky tomu zůstává linux v podstatě zdarma a to ať se podíváte na jakoukoliv verzi je platba buď nula nebo jen dobrovolná až na pár vzácných výjimek typu redhat či suse které ale vždy mají svou zdrarma dostupnou variantu (fedora/opensuse).

Dochy

ge0rge: Pokud se nemýlím, není povinnost zdrojáky zveřejňovat, ale dodávat spolu s produktem – tedy zákazníkům… Komu zpřístupníš produkt, tomu zpřístupníš i zdroják.