sesednizkola

Kdybych se vzdaloval rychlostí světla od hodin v Bernu jako si představoval Einstein, proč se zastaví čas?

Když fotony světla nesou mi co se děje na hodinách, tak přeci když dostihnou oko a oko je příjme, další fotony už mě nikdy nedostihnou a tak neviděl bych nic, ne? Ne nechápu o čem tedy tahle myšlenka je. Prosím o laické vysvětlení, děkuji.

Příjdou fotony světla ukazující mi, že je 12:20:20 na hodinách. V tu chvíli zrychlím na rychlost světla a další fotony už mě nedostihnou. Uvidím 12:20:20 jako rychlý záblesk fotonu a pak už jen tmu, protože mě žádné další fotony nedostihnou, nebo jsem to vůbec nepochopil?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nejde o to, že tomu světlu uletíš, ale o to, že po dobu cestování rychlostí světla se ty zpomalíš, tzn. ani si nevšimneš toho, že na ty hodiny nevidíš. Takže ty když poletíš rychlostí světla hodinu, ani tu hodinu nepostřehneš, jen na jednou budeš někde jinde a když se podíváš na ty hodiny do Bernu, uvidíš čas jako při odletu. Pokud by ses díval na hodiny ve směru letu, čas by měl být o dvě hodiny vyšší (o hodinu která uběhla a o další hodinu o kterou jsi blíž)

Další odpovědi
Kepler

Podle Einsteinovy teorie relativity platí:

  1. Rychlost světla je konstatní a nezávislá na vztažné soustavě, na letících objektech se rychlost světla nesčítá, ani neodečítá
  2. Hmotné tělěso nikdy nemůže dosáhnout rychlosti světla, jen se k ní nekonečně přiblížit.
  3. Blížíme-li se rychlosti světla, nastává efekt dilatace času: na pohybujícím se objektu čas nadále subjektivně stejně rychle, ale ve vztahu k „nehybnému“ objektu rychleji.

pepe88

Einstein byl dokonalý ale s mouchama,v téhle době by to měl vychytaný.