Avatar uživatele
sesednizkola

Kdybych se vás zeptal „O čem je písnička Kometa od Nohavici“, jak byste tu písničku vysvětlili?

Vás samozřejmě s malým v.

Neptám se o čem je ta písnička, zajímá mě vaše vysvětlení. Děkuji

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1 před 2455 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Řekla bych, že je to vzkaz pro všechny lidi, abychom si vážili a užívali života, svých blízkých, přírody, dokud tu jsme, protože tu jednou nebudeme. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Připomněla jsem si slova písmě Kometa. Je to jedna z jeho nejslavnějších.

Slova mají hloubku, je třeba uvažovat nad N. myšlenkovým pochodem.

Myslím si, že Nohavicovi nedělá problém vyrovnat se s křesťanskou věčností, Kristem i sv. Václavem, ale s těmi, kteří jsou a existují.

Vzhledem k jeho názorům si myslím, že je to podobenství o tom, že s náboženstvím se dá vyrovnat, ale s minulos a její ideologií t a s lidmi, kteří jsou a budou, i je to mnohem horší,. Ani tato „věčnost“ netrvala věčně, jen llidé jsou věční.

Kometa je něco jako symbol věčnosti, kterou zosobňuje, když jí chce vypovědět, vše o lásce a zradě. Ale nebyl vyslyšen, kometa je příliš daleko. Občas zmizí, ale i objerví se. Stejně jako člověk – jeden odejde, druhý nastoupí.

Nohavice polemizuje s náboženským, ale i křesťanským myšlením – že jen z člověka se člověk narodí ,samozřejmě zemře..Se smrtí se těžko smiřuje, ale nezíská věčnost křesťanskou, ta je chladná, daleká nedotknutelná. Kristus a sv. Václav nejsou skuteční nepřátelé, symbol těch, kteří existují a mohou existovat

Proto hledá něco hmatelného, pevnějšího než je věčný život. Je to život, který existuje díky generacím. Najde ho ve výměně generací.

Nejde mu o svůj život, ale o život dalších. Konečnost jednoho člověka, ale nekonečnost, životnost lidského pokolení, kterou je třeba přijímat s pokorou.

Sám si uvědomuje svou nevýznamnost, že jsou tu jiní, mnohem významnější než je on. Je si vědomý své konečnosti …

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Danina65

Krásná píseň, asi největší vzpomínka, když zazněla na pohřbu Pavla Dostála. Ta byla v tu chvíli tak moc, opravdu moc pravdivá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Tak tehnle text bych vysvětlit několikrát a pokaždý jinak, vždy dle momentálního rozpoložení. Myslím si, že i Jarek si to skládá tak nějak podobně.
Ráno po probuzení má nejspíš hlubokou úvahu, přes den mozkem prošlehnou nějaké podobné úvahy při jeho tvrdé práci a hlavně pak u oběda, kdy při meditaci nad životosprávou jsme bohu nejblíže, dlouhá a klikatá cesta z hospy domů později poskytne prostor pro celkovou rekapitulaci situace, jak na tom jsme, čili pro duchovní kompletaci prožitýho dne a v noci, celý zedřený, při lampičce hned vedle kýblu a bažanta to stačí jen shrnout a hlavně a v prvé řadě to zaznamenat! ;)
Jinak:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kometa

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Působí to na mne tak, že Nohavica nemá žádnou velkou radost z toho že po tomhle krátkém období na zemi jej čeká totéž co si prožil před narozením, nic, nic na které se nelze těšit. Nedělá mu velkou radost o tom vědět, ale také není žádný pomatenec který místo toho bude ochoten věřit v pohádky o věčném životě – právě tento rozpor skeptického realisty s poetickou duší pro mne z téhle písně opravdu hodně srší. Jeho poetická duše chce víc, ale jeho racio ví, že není a za čas nebude nic, jako my všichni … myslím že by nad tím měl mávnout rukou, ale chápu že se k tomu tématu občas vrací, je to silné téma zvlášť pro vnímavějšího člověka kterým nepochybně je.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Už si na text moc nepamatuju, ale připadla mi poetická.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek