MonkeyKing

Kdybych měl solární panely na střeše, měl bych elektřinu zadarmo?

Kdyybch třeba bydlel v subtropech, kde svítí slunce celý rok
z panelů rovnou do zásuvky :)
Ale takhle to asi nefunguje …

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Takže funguje to tak, že sluníčko svítí, panel vyrábí elektřinu a to ve výši 12V a tím se dobíjí akumulátor. Akumulátor je napojen na měnič 12V-230V a tím to hasne.
Jenže jeden malý akumulátor ti neutáhne skoro nic, resp. jen chvíli. Jeden panel ti zase nevyrobí tolik elektřiny, aby stačilo dobít silnější akumulátor a silnější měnič (třeba na 5000W) ti vycucne malý akumulátor hned.
Takže tak 5 panelů, k tomu pár akumulátorů a výkonný měnič. To stojí nějaké peníze a pak máš elektřinu zdarma. S tím prodejem jak píše kepler by to zas tak jednoduché nebylo, protože bys musel mít plno papírů, povolení atd. a stejně by se to již dnes nevyplatilo.
Hele, já mám na zahradě 1 panel, jeden akumulátor a jeden měnič. Na vrtačku to stačí, na brusku taky, ponorný čerpadlo mi jde tak půl hodiny, ale mně to stačí.
A co se týče subtropů, tak to je blbost, čím víc teplo, tím menší účinnost panelů. Nejlepší je to hodně sluníčka a chladné počasí.

Další odpovědi
Drap

Takto to opravdu nefunguje, ale lze vybudovat uzavřený systém pro svou nemovitost. A nemusí to být ani v subtropech. Říká se tomu ostrovní systém. Spoustu informací najdeš na netu.
http://www.so­larenvi.cz/a-8-ostrovni-solarni-systemy.html

Kepler

Zdarma by to nebylo, protože bys musel investovat nemalou částku. Pokud bys chtěl být nezávislý na vnějším zdroji, musel bys mít i dost velkou uskladňovací kapacitu v akumulátorech, celý systém je dost složitý. Přebytky energie bys mohl dokonce i prodávat do sítě. Návratnost takové investice je ale mnoho let.

Kryšpín

Nejlepší je přimotat se mezi politiky a tím solární Barony, dodávat elektřinu do Čezu a za jednu kilowatu fasovat okolo 15 korun českých.
Nejhezčí je když občany vzrušuje na př. nevhodný výrok důchodce na pronajatém Hradě, ale když skoro každý / pokud nebydlí pod mostem, neb v jeskyni / odběratel bude dlouhá léta každý měsíc dotovat těmto zazobaným pracháčům jejich panely a tím krásné obnovitelné zdroje na které byly čerpány dotace z EU.

Dochy

  1. „zadarmo“ ale po citelných investicích. A nezapomeň na údržbu, vč. pravidelné výměny některých komponent (třeba akumulátory tak asi po 5 letech)
  2. Raibek 1. nevhodná formulace „Jeden panel ti zase nevyrobí tolik elektřiny, aby stačilo dobít silnější akumulátor a silnější měnič …ti vycucne malý akumulátor hned.“ Dobíjení je závislost i času (slabší panel bude déle nabíjet silnější akumulátor) a měnič vycucne z akumulátoru tolik kolik budou potřebovat připojené spotřebiče. Tohle všechno je třeba zvážit – očekávana využití elektřiny v průběhu dne a v průběhu roku, výkon panelů, potřebná kapacita akumulátorů, případné záložní řešení (elektrocentrála pro pokrutí špiček a výpadků)
  3. Raibek 2. nepřesnost: „A co se týče subtropů, tak to je blbost, čím víc teplo, tím menší účinnost panelů.“. Sice se účinnost FV s teplotou snižuje, ale myslím, že energeticky vyjde lépe elektřina z přejřátých panelů fungujících 10 hodin, než ze zmrzlých, na které Ti bude svítit alespoň nějaké sluníčko z nemožného úhlu cca 5 hodin denně (s trochou štěstí)