zistan

Kdyby žil skutečně Jára da Cimrmann byla by naše republika světovou velmocí?

Doplňuji:
Jaká by byla vaše první otázka položená J.d.C.?

Nejlepší odpověď
annas

Hypotetická otázka: co by bylo kdyby – nereálné kdyby .., Kdyby chyby … .Jde o literární mystifikaci.

Je známé, že fiktivníJára Cimrman byl génius, který se nikdy neproslavil, protože vždy přišel pozdě. Ale zanechal stopy na různých místech, ať už jde o. názvy ulic, pomníky, pojmneování planetky, atd. Rovněž se umístil v anketě Největší Čech. Přínosem byly i jeho diskuze s historickými osobnostmi, objevují se různé náražky, takže předpokládá se , že posluchač či divák znají historická fakta, takže jinak nepochopí. .

Pro částečně na vaši otázku odpoví cimrmanologové, kteří této postavě vnukly své myšlenky.

Jak by se Cimrmanovi líbilo v dnešní době?
Smoljak: To si netroufám říct. Jeho doba byla přehlednější: Češi se snažili bránit v Rakousku-Uhersku proti německému vlivu. Jako za komunismu – všichni byli proti. Dnes si lidé asi často při poslechu nedělní Debaty říkají: Čert aby se v tom vyznal!
Svěrák: Ale možná by se mu tu líbilo, byl to podnikavý a rozkošatělý člověk. Což byla jeho přednost i vada. Zřejmě by podnikal v mnoha oborech – včetně cestovního ruchu – vzápětí zkrachoval a dal se na dobročinnost.

http://klempe­ra.tripod.com/roz­hovor.htm

Jeden logický závěr z jeho myšlenek: Víme všem, nevíme nic.

Doplňuji:
Ach jo. Vloudil se překlep, tudíž patří:.. Víme vše, nevíme nic.

Další odpovědi
marci1

Zcela jistě. Svědčí o tom jeho výrok : „Včera odpoledne jsem nabyl jistoty, že si přestávám rozumět. To přesně odpovídá mým výpočtům, podle nichž jsem se předběhl o takových 17 až 18 let. Nezbývá, než abych si zachoval chladnou hlavu a počkal, až mne doba zase dožene“. 🙂 🙂 🙂

anonym

Jistě…
😉
Také je to jasně vidět na ekonomickém rozvoji první republiky, která z jeho odkazu mnohé čerpala a kdy patřilo Československo opravdu mezi světové velmoci v mnoha oblastech, nejen ekonomicky.
Bohužel – jeho svobodomyslné myšlení nevyhovovalo představitelům politického vývoje po ´48, takže načas dokonce upadl velký Mistr v zapomění a teprve po sametové revoluci se jeho myšlenky opět mohly zaskvít v plné šíři.
Jako příklad uvedu jeho způsob kompozice, podle působení na publikum zvaný „frustrační“, který se po roce ´89 rozšířil z hudby do všech oblastí ekonomického i společenského života nejen u nás, ale i ve většině zemí tzv. bývalého východního bloku.
;-D

MK44

No, pro pánakrále! Kdo jiný?

mosoj

Švejkům ani Cimrman nepomůže !

anonym

Odpovím na sekundární dotaz.
Proč děláš takové blbosti, ale je fakt, pomáhá to lidu.

anonym

mosoj, Švejk byl velmi rozumný člověk, už jenom ten výrok: „Co blázníte, vždyť jsou tady lidi.“ A další, představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny.