Reezo

Kdyby teoreticky někdo měl dvě občanství, může být tento člověk zvolen v každé zemi za prezidenta?

Zdravím všechny. Zajímalo by mně, jestli teoreticky někdo s více občanstvími by mohl být v každé zemi zvolen za prezidenta?
Jak by to asi vypadalo, kdyby člověk byl prezident dvou či více zemí?

Například člověk s Ruským a Americkým občanstvím a obě země by zvolili jeho na post prezidenta.
Uklidnilo by to třeba světové napětí?

Nejlepší odpověď
led

Otázka a podotázky sú naozaj teoreticke.
Podmienky voľby najvyššieho štátneho predstaviteľa, prezidenta, závisia od legislatívy dotyčného štátu. Jedna z podmienok je štátne občianstvo. Pokiaľ sa v danom štáte umožňuje dvojité štátne občianstvo, nie v každom štáte to platí, druhé štátne občianstvo nie je prekážkou k zvoleniu do najvyššej voliteľnej funkcie.
Sci fi je úvaha súčasného zvolenia toho istého človeka za najvyššieho predstaviteľa v rôznych štátoch. Teoreticky by to bolo možné, ale v praxi nie. Takže ďalšie úvahy o nadnárodnom prezidentovi viacerých štátov považujme za dielo hodné Platóna, Thomasa Mora a iných utopistov.

Další odpovědi
Pepa25

Představme si, že někdo takový kandiduje. Jeho oponenti by ihned (a oprávněně) začali namítat konflikt zájmů, který by tam byl a dotyčný člověk by neměl šanci na zvolení.

ivzez

To by záleželo na tom, jaké zákony platí v té které zemi.

Mám dojem, že právě v USA může být prezidentem zvolem pouze člověk, který se v USA narodil.
Nevím, jak je to v Rusku.

Dochy

etau: „Nikdo nemůže mít dvě občanství.“ – a to máš odkud?
Nový zákon o získávání českého státního občanství: hlavní změny
https://migra­ceonline.cz/cz/e-knihovna/novy-zakon-o-ziskavani-ceskeho-statniho-obcanstvi-bezplatne-poradenstvi-v-poradne-pro-obcanstvi
…Státní občanství je i nadále nezrušitelné (jedinou výjimkou je obnova řízení o udělení státního občanství …
…dítě, jehož jedním z rodičů je český občan …, získá napořád české občanství, a to přímo ze zákona, bez ohledu na to, zda si vyřídí české doklady (ba i bez ohledu na to, zda o svém občanství ČR ví) a zda vedle českého občanství získá … ještě i občanství jiného státu…