Kelt

Kdyby se slavní vědci, přírodovědci dostali ze své doby do dnešní, jaké by to asi bylo?

Napadá mne,kdyby se Darwin, Lomonosov, Lavoisier, Newton, Pasteur a další slavní vědci, již nežijící, dostali do dnešní doby. Byli by přijati na vysokou školu, kde by studovali svůj obor, který je tak proslavil, nebo by se svými znalostmi ani nebyli připuštěni k maturitě? Jací by asi byli v porovnání s dnešními studenty z hlediska jejich charakteristiky zkoumat, bádat?
Doplňuji:
Jedna věc je posuzovat tuto otázku vzhledem k velkému množství informací v každém oboru a druhá věc je složitost dnešního světa, byrokracie množství zákonů, pravidel, co se může a co ne, kdo je součástí davu a kdo chce jít mimo.

Nejlepší odpověď
annas

Jak by to bylo dnes s bádáním, , nevím, znám jen informace z médií.
--

Kdyby každý dokázal to, co dokázal, stejně by se objevili další, kteří by dokazovali, že ti předchozí nedokázali nic.

Ale je pravda, že vědci, spisovatelé i umělci měli různé slabosti, neduhy jako běžní lidé, ale na nich to není tolik vidět. Proto je třeba ocenit, že významí jedinci přes problémy osobní, společenské náboženské atd či jiné neduhy a překážky, se dostaly ke hvězdám. Jejich úspěch je vlasttně senzací, nikoliv to, jací byli.

Kdysi jsem se setkala s knížkou L. Kochánka s různými kuriozitami. Např. Darwin byl v mládí označený za hlupáka, protože dělal jen to, co ho zajímalo. Pascal, Newton podlehli na stáří náboženského fanatismu, Ampér byl pod vlivem ďábla. atd.

Známky na vysvědčení jsou spíš jen měřítkem pro přijetí na jinou školu případně pro výkon někerých povolání. Žádná škola ani titul „nedávají patent na rozum“. K čemu je maturita či vysokoškolský titul, když absolventi nevědí třeba to,, že se ve vyjmenovaných slovech píše y, kdo byl ten a ten, co se dělo tehdy a tehdy …

Je pravda, že škola poskytne vědomosti, ale je třeba mít zájem, dále je udržovat a rozšiřovat, nestagnovat. Takže vysvědčení je jen papír … na rozdíl od toho, co má člověk v hlavě.

Jinak je to velmi rozsáhlé téma, které se dá probírat z různých stran.

Další odpovědi
gecco

Rozumnou odpověď na tuhle otázku by svým rozsahem mohla pokrýt tak disertačka v oboru psychologie s přihlédnutím k předchozí diplomce zaměřené na historii vzdělávacích (školských) systémů v daných zemích a obdobích…
:-O
Kelte – co ´blbneš´?
😉
Doplňuji:
Ad Doplnění: – a ptáš se na korelace daného vědce a:

  1. pokrok v jeho oboru
  2. ´pokrok´ v omezeních (byrokracií…)

??
___

  1. rychle by si znalosti doplnil a bádal by dál – ti (tebou jmenovaní) lidé byli v daných oborech ´excelentní´
  2. myslím, že dneska jsi v bádání (a publikaci výsledků) v pro nás obvyklé společnosti omezován byrokracií (etc.) výrazně méně, než byl třeba Darwin ve své době… O bádání třeba Leonarda da Vinciho v jeho době snad ani nehovoře…

;-D

zjentek

myslíš jací by tady byli vzhledem ke svýmu způsobu chápání světa a nebo jací by byli, kdyby vyrostli tady? Ať tak či tak, jistě by moc ochoty zkoumat a bádat neměli ..je prokázaný, že pokud si člověk připustí jasně doložitelný fakta o vlastní cestě, po kerý jde a je tam jasně daný, že je to cesta záhuby a likvidace jeho vlastního prostředí, s kterým je povinen koexistovat a když definitivně pochopí, že s touto mašinérií již nedokáže udělat vůbec nic, zvykne si na to a jednoduše pak rezignuje na pokrok a ztratí vůli tvořit ..zastaví se (zapne třeba bednu, dá klobásu, pívo a cígo) a ..počká
Takoví lidi se úplně ztratili ..všim sis?

anonym

Tvořit nebo ničit je jedno pro toho kdo má a chce vyniknout,když se člověk mentálně občas nadnese nad konzumní společnost,které se přispůsobuje,aby přežil je zdravé a přirozené vůči osobnímu egu,které bývá po narození dost rozladěné a zmatené.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/On­togeneze