bolak

Kdyby došlo ke globální katastrofě a by přežili jenom dva lidi, vypadaly by jejich potomci stejně jak my?

Kdyby došlo ke globální katastrofě a na Zemi by přežili jenom dva lidi (opačného pohlaví), vypadaly by jejich potomci za nějaké 4 generace stejně jak my? Myslím vzhledem k tomu že by se jejich děti museli křížit mezi sebou a docházelo by tak k různým genetickým anomáliím..

Nejlepší odpověď
www

Vypadaly by jim časem třeba zuby, vlasy ap.
Vypadali by ale téměř stejně, po x-generacích by se vše nějak vrátilo k normálu, byť s nějakými předem nedefinovatelnými změnami.
Jistě, je to jen teorie a nejsem genetik. Vycházím pouze že zkušeností vědců při zkoumání vývoje odloučených druhů (Galapágy ap.)

Další odpovědi
Mapel

Vzhledem k tomu jak dlouho se vyvíjí jednotliví živočichové, tak 4 generace je vteřinka pro vývoj lidstva. A to ani dva zdatní nestihnou. Gravidita se nenechá urychlit a bude tu velká úmrtnost. Při globální katastrofě dojde k velkému zamoření zdrojů pitné vody a přežijí jen promotivní živočichové. Savci by pomřeli pravděpodobně všichni.

fandosaurus

Nepředpokládám že by lidstvo přežilo už jen z důvodu že kdyby ti dva lidé nežily spolu tak by se nepotkaly, takže by neměly ani co jíst (nevím o jaké katastrofě mluvíš),myslím si že by přežily pouze malí hlodavci jako v případě dinosaurů.
Ale zpět k tvé otázce, teoreticky ano vypadali by stejně když pomineme degenerace

arygnoc

záleží na genetických dispozíciách.
na nejaké prevratné zmeny genofonde sú 4 generácie málo.

ale zasa napr. v prípade, že by žena bola nositeľkou génu pre hemofíliu (ženy sú prenášačkou tohto génu, muži touto chorobou – potuchou zrážanlivosti krvi – trpia), táto by sa prejavila v potomstve zcela určite.
podobne by tomu bolo napr pri dispozícii farby vlasov, pokožky, očí a pod – postupne by sa menšinové znaky zdedené po prarodičoch a ich predkoch potláčali.

po dvoch – troch – štyroch generáciách by zasa mohli byť príbuzenské vzťahy (otec-dcéra, matka-syn, súrodenci medzi sebou) zakázané, čím by sa hrozba genetického defektu opäť znížila.

takže by záležalo iba na genetickom fonde Adama a Evy.
pokiaľ by boli zdraví (z genetického hľadiska), nejaké prevratné zmeny by asi nenastali.