Avatar uživatele
zeeue

Kdyby člověk odpálil v jednom okamžiku všechny atomové zbraně, dokázal by zničit celé planetární těleso Země?

Vlastní člověk takový arzenál, který by zničil Zemi na prach?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Anikitos, aliendrone před 1958 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Odpoveď byla označena jako užitečná

K porušení celistvosti zemského tělesa by rozhodně nedošlo, bylo by to jako zásah pintballovou kuličkou. Na to nestačila ani kolize vesmírných rozměrů. Podle všeobecně uznávané a fakty silně podpořené teorie velkého impaktu, někdy před miliardami let se do mladé Země trefila jiná planeta velikosti Marsu a výsledkem bylo „jen“ vytvoření trosek na oběžné dráze, ze kterých se později zformoval Měsíc. V době vytváření Sluneční soustavy takové kolize nebyly ničím neobvyklým.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zeeue Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Země by (jakožo těleso) přežila na 100%, nicméně s tvrzením Anikitose, že by po odpálení všech jaderných zbraní šlo pro lidstvo pouze o „menší katastrofu“ rozhodně nesouhlasím. Už jen otázka, jak douho by trvala tzv. „nukleární zima“ (tedy zatmění a díky němu prudké ochlazení povrchu Země) se intenzivně diskutuje, většina se shodne na tom, že by šlo přinejmenším o roky.

Uvaž – několikaletá třeskutě mrazivá (pod –80 °C) zimní noc… kolik zvířat/rostlin to přežije? A lidí? Má lidstvo zásoby potravin a paliva na několik let? A to nemluvím o radiaci! I kdyby existoval kryt, kde se dalo na několik let schovat a přežít, než prach opadne a znovu zasvítí Slunce, co dál? Radiace tak rychle neklesne, té to bude trvat asi 10–20let, než spadne na rozumnou jakkoliv zvýšenou úroveň – jak budeš pěstovat (kdybys měla co)? Vylezeš z krytu párkrát na povrch a máš v sobě takovou dávku, že v noci nebudeš potřebovat baterku – Černobyl hadr. ;) Jak dlouho přežješ takové „opalování“? A ven budeš muset, jak jinak pěstovat potraviny? Přežije někdo tolik let jen ze zásob? ROFL!

Chci říci, že život by přežil – ponejvíce v oceánech, ale i na souši, především ten rostlinný (semena). Ale bylo by to srovnatelné přinejmenším s perm-triaskou extinkcí, kdy na Zemi vymřelo téměř 90% druhů! Takže já bych to jako „menší katastrofu“ neviděl. ;) :D :D

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?led Nahlásit


Avatar uživatele
Anikitos

NeE, ani všechny existující atomové zbraně by nedokázaly vyhubit všechen život, zničit celý povrch Země nebo úplně poškodit atmosféru (každá zbraň má své limity – jak do síly tak do rozsahu – tím myslím max. velikost plochy, kterou dokáže poničit) a atomových a jaderných zbraní je taky omezené množství (celkově pár tisíc, asi 16 000 — vlastní je jen pár ”super”velmocí z toho většina jich vlastní od pár desítek až po 300. Vyjímku tvoří jen USA a Rusko, které mají přes 7 000 at./jaderných zbraní).
Menší katastrofa by to pro lidstvo bylo, ale pro Zemi by to nic moc neznamenalo a určitě by se kvůli tomu nerozpadla. :'D

Navíc tyto zbraně se (aktivně) nepoužívají k boji. Slouží k zastrašování.

Aby byla Země zničena ”na prach” potřeboval bys úplně jiný kalibr, mnohem silnější a nesrovnatelný s jadernými zbraněmi (např. náraz silného tělesa alespoň o velikosti Země a rychle letícího, nebo výbuch Slunce).

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=xm9hmgrid­w4

Upravil/a: Anikitos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Zemi jako těleso určitě ne. Ale byla zde už otázka, co by se stalo, kdyby se odpálila bomba v Mariánském příkopu. Na tuto otázku existuje krásné fantasmagorické video https://www.y­outube.com/wat­ch?v=A7eb1DHZ9GQ
kde se autor i v pouhém tlaku vody spletl o několik řádů. V komentářích k videu např. lidi upozorňují na to, že v minulosti na Zem dopadly meteority s mnohanásobně větší energií, než celý jaderný arsenál. Nicméně Zem může mít své Achilovy paty a možná Mariánský příkop nemá své jméno k ochraně P. Marie nadarmo.

V kamenolomu se trhaviny vyjímečně používají jako přílož. Ale k rozbití kamene s náloží položeném na kameni musí být nálož mnohem silnější, než když se vyvrtá díra a trhavina dá do ní. Možná kdyby se jaderný arsenál nechal vybouchnout na příhodném místě Země a dostatečně hluboko, kdo ví?

Pod zemskou kůrou je ale myslím tekutá vrstva, která by zabránila hlubšímu defektu.

Upravil/a: EKSOT123

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

Anikitos>>> Porovnávat Chicxulub s jadernou válkou NENÍ dost relevantní. V případě tohoto impaktu šlo o JEDINÉ místo, přičemž naprostou většinu energie pohltila podpovrchová (hlubinná) část zemské kůry. Navzdory tomu při jeho dopadu vyhnulo 50% všech druhů. (a BEZ radiace!)

V případě jaderné války všechna energie se uvolní NA POVRCHU či nad ním, navíc na nesrovnatelně vícero místech a je třeba připočítat radiaci. To „porovnání“ v tom videu je silně nekorektní. :)

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Anikitos

I ta nejsilnější, člověkem vypálena/vyrobena zbraň, je mnohonásobně slabší než různé přírodní katastrofy – výbuchy sopky, nárazy meteoritů, zemětřesení,…

Srovnání car bomby a výbuchu sopky Théra:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Santorini#So­pe%C4%8Dn%C3%BD_v%C3%BDb­uch

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Anikitos

Přes rok starý článek, který už není aktuální (vlastně ani když vyšel nebyl aktuální ani zcela přesný):
https://www.in­fo.cz/svet/ja­derne-zbrane-desi-svet-uz-vic-nez-70-let-kdo-jich-kolik-ma-a-je-sance-na-jejich-zakaz-16371.html

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek