annas

Kdyby chyby. Ale kdybyste mohli navštívit výstavu obrazů, jež si v mysli vytvořili ne/přátelé, které by vás víc zaujaly?

Obrazy mohou lhát, někdy zkreslují, až to bolí, ale jazyk nezabolí od dobrého slova, jak píší Miroslav Huptych a Jiří Źáček.

Zaujmou vás některé aforismy?

  1. Myslíte, že snáší chudobu lépe ten, kdo je bohatý duchem?
  2. Neplatí o zubech a o skleróze, že to, co máte v hlavě, vám nikdo nevezme?
  3. Vlakům trvalo víc jak sto let, než se odnaučily kouřit. Co na to kuřáci?
  4. Není-li někdo s odborník na otvírání studánek, poradí si s otvíráním lahve?

Podle

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/hodinky-s-ohnostrojem
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-sto

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/03/10/18/32/bath-1248940_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Anikitos

  1. Chudoba je jen v mysli člověka (ať už duchovní nebo materiální), kdo je bohatý duchem, není nebo alespoň brzy nebude chudým.
  2. O skleróze to říci jde, o zubech už tolik ne (může je vzít zubař; může je někdo vyrazit pěstí nebo je někdo vytrhnout).
  3. No pokud vím, tak otevírání studánek se provádělo/provádí kvůli očistě a zažehnání sucha, a otevírání lahví může vést taky k (vnitřní) očistě a zažehnání sucha-žízně.

K hl. otázce:
Které obrazy by mě zaujaly víc, bych zjistil až po jejich zhlédnutí. U přítele bych mohl nalézt něco nečekaného, co by mě mohlo překvapit. U nepřítele zase něco, co by mi ho pomohlo lépe poznat a možná i pochopit.

„Jen aby mne Prozřetelnost uchránila před přáteli, s nepřáteli už se vypořádám.” To je myslím příhodné, protože lidé od nepřátel čekají něco špatného, od přátel nikoli a jsou tak víc zaskočeni když je přátelé zradí nebo jinak nemile překvapí.

Další odpovědi
Kepler

Nevím sice, co mají uvedené aforismy společné s výstavou obrazů, ale líbí se mi všechny. Jinak by mě zaujala nejspíš díla starých mistrů, na opačném pólu pak abstrakce a impresionismus. Proboha, jen Picasso ne!

Kelt

Nevím, zda bych šel na výstavu obrazů. Naposledy jsem byl v Drážďanech v roce 1983 a i když jsem měl možnost chodit na výstavy, třeba zadarmo. nechodím. Možná proto, že mne kreslení nebavilo, byl jsem srovnáván s bratrem, který uměleckou školu navštěvoval a měl i výstavy. Možná k mému negativnímu postoji přispělo i to, že mne zkoušeli se znalosti obrazů, které byly v drahých publikacích.
A k těm výrokům mohu říct jen to, že jsou zajímavé.

Drap

Kdyby už ta pomyslná možnost byla a bylo by možné navštívit pomyslnou výstavu obrazů. které si někdo vytvořil v mysli, tak by to bylo zřejmě velmi zajímavé,Pokud by možnost byla pouze pro jednu, volil bych jistě výstavu přátel. Tím nechci naznačit, že výstava nepřátel by byla méně zajímavá či poučná. Zřejmě by se mi nepovedlo, všechny tyto obrazy za jeden den prohlédnout.
Všechny uvedené aforismy mají něco do sebe. Je obtížné vybrat nejlepší, bez znalosti konkretní situace.

led

Najradšej chodím na výstavy, keď už tam nie sú odborníci a „odborníci“. Obraz si treba vychutnať a precítiť nerušene.

annas

Kepler,

zřejmě jste přehlédl větu že obrazy mohou zkreslovaat, , až to někdy bolí, zatímco uvedené aforismy nikoliv …

annas

Ach jo, čárka před že … Vidím, až po odeslání …