tvaruzekcz

Kdy zažije Evropa první masivní „blackout“?

Stačí se podívat na mapu přenosové sítě ES střední Evropy, aby i laikovi bylo jasné, že poškození, nebo zkolabování rozvodné sítě ČEPS by způsobilo kaskádovým efektem dlouhodobý totální výpadek elektrického proudu obrovského rozsahu v celé Evropě. Přestože má ČEPS proti šíření poruch v přenosové soustavě vypracovaný tzv. Obranný plán, spočívající v synchronizaci elektrického propojení na energetické společnosti sousedních států, je právě tento plán paradoxně největší slabinou celého systému. V případě rozsáhlejší poruchy na území České republiky by odsátí a současné přetoky energie systém rozkolísaly a spolehlivě způsobily pád i v okolních přeshraničních systémech. Jsou to však především nárazové energetické přetoky z větrníků na severu Německa, jež česká přenosová síť nebude schopna přenést, rozvést, ani akumulovat. Dalším obrovským rizikovým faktorem je například kybernetický útok. Kyberválka, jejímiž iniciátory mohou být jak jednotliví hackeři, tak hackerské skupiny, či hackerské armády států, se může stát krutou realitou. Vedla by ke kolapsu globální informační infrastruktury a následnému blackoutu. Jednotlivé energetické dispečinky komunikují v internetovém prostředí a systém při mohutném výpadku elektřiny komunikovat nebude. Elektroenergetická soustava je pro hackerský útok jako stvořená, je to snadno zranitelný a lákavý cíl.

Nejlepší odpověď
elkon

Jiná odpověď (specifikujte)

Totální výpadek nenastane. Některá velká města mají zařízení, která v určitém rozsahu, na území města, dokáží udržet el.síť funkční. Říká se tomu „Ostrovní provoz“. V Plzni je to např. Plzeňská teplárenská, která dodává do sítě el. energii ze svých tří generátorů. V případě závažného výpadku, je schopna Plzeň udržet „pod napětím“.

Další odpovědi
Pepa25

Evropu nikdy „blackout“ nepostihne

Rizika jsou známá (výkyvy produkce z obnovitelných zdrojů, hrozba kyberútoků …). Zároveň je to ale základní infrakturní záležitost, takže priorita ze pohledu investic. Takže opatření se činí a budou dál činit a jsem přesvědčen, že k masivnímu blackoutu nedojde.

Midoc

Jiná odpověď (specifikujte)

Je potřeba decentralizovat energetiku, vyrábět el. energii v nejlépe v místě spotřeby. Výpadky mohou způsobovat právě velké zdroje, jejich poruchy.
El. energii vyrábět v menších fotovoltaických, větrných, vodních, elektráránách, bioplynových stanicích, čistírnách odpadních vod.
V kogeneračních jednotkách spalujících zemní plyn, bioplyn, dřevoplyn.
Pro výrobu el. energie se můžou použít také vodíkové palivové články.

paul1

Evropu nikdy „blackout“ nepostihne

Doufám.

JežíšKristus

Jiná odpověď (specifikujte)

>ČEPS
>blackout v Evropě
lol

postcd

2024 nebo později