lexx

Kdy zaniknou fyzická platidla (bankovky a mince) ?

Zbytečná oklika: výplata do banky – bankomat – výber z účtu – platba v obchodě v hotovosti – tržba zpět do banky – jak zdlouhavé, složité a riskantní !
Doplňuji:
hmm…takže barterové obchody: uhlí za chleba, banány za naftu, pivo za ocel,léky za jablka…žádný peněžní ekvivalent, ale to už jednou bylo, hodně dávno, ne?

Nejlepší odpověď
Drap

Až bude všechno zadarmo, a jak se tak dívám, tak zatím nám to nehrozí.

Další odpovědi
anonym

Otázka silně připomíná jedno z nosných hesel komunismu – Každý podle svých možností a každému podle jeho potřeb.
Jak to skončilo, víme všichni.
Doplňuji:
Další podoba s experimentem táboritů s týmiž konci, také není čistě náhodná.

Alesh

Otázka, kterou jsem v životě již párkrát zaznamenal. A ač jaksi trend je víc a víc platit bezhotovostně, tak se osobně domnívám, že úplné vymizení fyzických platidel nenastane. Důvodů, proč si to myslím je několik. Jsou to např:
Setrvačnost – zvyk, který lidem těžko někdo sebere
Jednoduchost – jdu k sousedovi koupit 5 kg ořechů, tak si to nebudem posílat z účtu nebo přes nějaký terminál
apod.

Michal Kole

Zajímavá myšlenka.

To by museli mít všichni platební kartu. Nebo by museli být všichni včetně malých dětí očipováni jako psi.

Dal by jsi ruku na pokladnu, čtečka by tě indetifikovala došlo by ke spárování s účtem nebo by jsi si vybral účet pokud by jsi jich měl víc a proběhla by platba (pokud by jsi měl v sobě chip tak by nebyl potřeba ani PIN nebo by se platba potvrdila druhým biometrickým znakem skenem oka)

přeneseme se do současnosti

Je tu problém

Jak by šlo nakupovat třeba 5 leté dítě (když jde za kamarádem (třeba kamarád bydlí blízko 100m a bez silnic a nebezpečí nehrozí) u něj je velké riziko dát mu kartu a ještě aby si pamatoval PIN.

led

Povedala by som po starom:
ešte deti našich detí budú použiváť hmatateľnú menu. Väčšina ľudi na Zemi pokiaľ fyzicky nedrží v ruke peniaze, nemá pocit vlastníctva peňazí. Virtuálna mena im nič nehovorí.

MacChill

Ta fyzická platidla zde ještě chvíli budou, neviděl bych to tak, že za 20–30 let už budem platit jenom virtuálně…

Ale ano jednou to přijde.

arygnoc

až všechno rozkradem (rozkradou) a pak si to budem půjčovat.

anonym

problémem není to že používáme papírky nebo jen čísla v databází elektronického bankovnictví … problém je v tom že všechny peníze na světe jsou v dnešní době už pouze a jen dluh ze kterého se někomu platí úrok, úroky z tohoto super-dluhu = to je nevyhnutelná a nezvratitelná inflace peněz

baghira

Nezaniknou nikdy – mají proti bezhotovostním platbám jednu nenahraditelnou výhodu: dá se s nimi platit i bez dalších technických zařízení (počítače, terminálu…), která nemusí být vždy a všude k dispozici.