autacek

Kdy začali lidé mluvit?

Nejlepší odpověď
annas

To, že lidé začali dříve zpívat než mluvit, je vysvětlené v archivu.

„Vědci nejsou ani dnes zajedno, kdy vlastně člověk začal mluvit. Jedni odhadují, že řeč se postupně objevovala asi před 50 000 lety (horní doba kamenná), jiní jdou ještě hlouběji, až do období před 200 000 lety (střední paleolit).“

Někteří uvádějí, že některé hlásky se používaly už před dvěma miliony let – homo habilis. První hlásky skutečně lidské řeči se objevily u člověka homo sapiens sapiens před zhruba 130 000 lety, zpočátku nestabilně, později (zhruba před 100 000 lety) už stabilně.
Jimak se usuzuje, že mluvení, které je blízké mluvě dnešní, se začalo vyskytovat asi před 80 000 lety.

Podrobnosti v odkazu
https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/lidska-rec
Použitá literatura:

  • Morávek, Milan. Lidská řeč. 1. vyd. Praha: Orbis, 1969. 168, [2] s. Malá moderní encyklopedie; Sv. 69.
  • Šedivý, Vladimír. Sociální komunikace. 1. vyd. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, 2009. 139 s. ISBN 978–80–7375–277–4.
  • Weston, Trevor et al. Atlas lidského těla. 1. vyd. Praha: Fortuna Print, 1993. 156 s.
  • Kejklíčková, Ilona. Logopedie v ošetřovatelské praxi. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011. 128 s. Sestra. ISBN 978–80–247–2835–3.

Další odpovědi
Roman71

Zajímavé je, jak se dohady vědců liší ve stotisících až milionech let. Nikdo z nich u toho totiž nebyl. Nicméně existuje písemný doklad o tom, že za necelých 6050 let své existence člověk mluví už od počátku.

zjentek

Ženský po svatbě a chlapi s tím jako manželé naopak končí ;)

ivzez

Na podobnou otázku jsem tu nedávno odpovídala,
ale nedaří se mi tu otázku najít. Škoda, dávala jsem
tam i zajímavé odkazy.

Podle mne to bylo relativně krátce poté, co se lidé napřímili.