annas

Kdy začíná historie nábytku? Kdo a kdy se u nás zasloužil o výrobu ohýbaného nábytku?

Na historii nábytku stačí prosím vložit jen odkaz. Třeba se vám podaří najít stručnější povidání než mně.

Mám zase pro jednu známou. Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Michael Thonet (2. 7. 1796 Boppard – 3. 3. 1871 Vídeň), truhlářský mistr v městě Boppardu v Porýní, začal ve své truhlářské dílně kolem roku 1830 experimentovat s pařením a ohýbáním dřeva a výrobou ohýbaného nábytku. První úspěch slavil v roce 1836 s unikátní židlí vyráběnou z několika vrstev dřeva (tzv. Bopparder Schichtholzstuhl).
V roce 1853 založil Michael Thonet se svými rodinnými příslušníky prosperující firmu Gebrüder Thonet. Ta nalezla své sídlo v roce 1859 v Koryčanech u Kroměříže, od roku 1861 pak v Bystřici pod Hostýnem.

Více na zdroji

Zdroj: http://matama­.blog.cz/1001/m-thonet-vyroba-ohybaneho-nabytku

Další odpovědi
anonym

Asi už v každé jeskyni to chtěli mít hezké a útulné,proto bych věřila,že už tady je ten počátek,tady je jedna z možných verzí.

Zdroj: http://www.ka­lendarakci.atlas­ceska.cz/ohyba­ny-nabytek-v-1-polovine-20-stoleti-vystava-umeleckoprumyslove-muzeum-brno-10896/

hanulka11

http://www.ton­.cz/historie-technologie-vyroby.html

BEAES

Židle a stoly TON jsou skutečnou zárukou kvality
Soukromá česká firma TON vyrábí židle a stoly již od roku 1861. Mezi její sortiment nepatří však jen židle a stoly, ale také křesla, barové židle, zahradní a venkovní nábytek a další nádherné výrobky tohoto vysoce kvalitního nábytku. Továrna firmy TON produkuje židle a stoly více než jedno století, aniž by se zastavila výroba. Firma TON dnes patří mezi významná evropská centra výroby kvalitního nábytku z ohýbaného dřeva.

Firma TON Vám nyní nabízí speciální kolekce nábytku vhodného jak pro domácnosti, tak pro komerční prostory. Na výběr jsou různé odstíny moření dřeva a potahových látek, kůží a eko kůží. Židle a stoly od firmy TON je možno kombinovat s různými doplňky, které mohou díky Vaší fantazii oživit jakýkoliv typ interiéru.
zdroj-židle Ton

FOG

Pred par lety me byl navstivit synovec a aby si neco privydelal na cestovani,tak jsem mu dohodil praci u znamych v restauraci a protoze studoval predtim v bystrici na „drevarne“,tak ihned poznal zname tvary zidli a kdyz jednu otocil,tak opravdu byla vyrobena v TONetovce.
Jak jiz asi vite,ja jsem v MO – USA.