Kelt

Kdy začíná cenzura, v které době?

Vládnoucí vrstva si nepřeje být kritizována, proto jsou veškeré jejich chyby a záznamy o jejich chybách likvidovány a to často i s autory. Kdy historicky začíná cenzura? Je to se vznikem komunizmu tedy rok 1917 nebo i dříve? Kdy a kde? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že cenzura v jisté formě je zde od nepaměti. Spíš by se dalo říci, že cenzura ještě nikdy neskončila. Jen se mění její forma a oblast zájmu.

Další odpovědi
Kepler

Cenzura nemusí být jen špatná věc a prostředek k udržení moci. Někdy je nutná podle hesla „svoboda je poznaná nutnost“. Například omezování šíření myšlenek nacismu, fašizmu, komunismu.
Kdy vznikla? Mám-li se omezit na tu českou cenzuru: Cenzura v Českých zemích probíhala prakticky od počátku tvorby mediovaných obsahů pro veřejnost. Cenzura byla dříve uplatňována jak na ručně psané spisy a letáky, tak následně i na tiskoviny, které se objevily po přichodu knihtisku ve 40. letech 15. století. (wiki)

led

Cenzúra začína v čase keď, autor cenzúry pocíti jej potrebu. Tento jav je známy už od prehistorických čias.
V Biblii sa s ním stretávame pri Zákaze ochutnať ovocie zo Stromu poznania. Pri porušení tohto zákazu, keď po ochutnaní plodu Stromu poznania prví ľudia Adam a Eva spoznali a nahlas priznali verejne svoje nedostatočné oblečenie, začo boli potrestaní vyhostením zo svojej domovskej krajiny, z Raja.
Okrem mocenskej cenzúry všeobecne známej, jestvuje aj cenzúra „vlezdoriti“, ktorá sa snaži zakazovať všetko čo by ublížilo postaveniu „cenzora pätolízala“.
Autocenzúra je jav, keď sa tvorca diela, alebo výroku, sám brzdí vo svojej tvorbe zo strachu pred vyššou mocou.