MonkeyKing

Kdy začala být americká angličtina odlišná od té britské?

Kdy začaly říkat to jejich R s takovým důrazem a jiné věci (am. center/ br. centre) a ještě ty přízvuky? Bylo to už v dobách Washingtona?

Nejlepší odpověď
quentos

Velmi zajímavá otázka, nicméně nezodpověditelná. Ve zdroji to odhadují s tolerancí plus minus dvě století :{)> v dobách Washingtona, tedy koncem 18. století, to už klidně mohlo být: prý v roce 1607, kdy vznikla první americká stálá osada (Jamestown), Američané ještě zněli prakticky jako Britové. Ovšem když v roce 1860 vznikla první audionáhrávka lidského hlasu, byly již obě angličtiny kardinálně odlišné… šlo tedy o postupný proces někdy mezi uvedenými léty, samozřejmě to nebylo ze dne na den.
Doplňuji:
*audionahrávka

Zdroj: http://mental­floss.com/arti­cle/29761/when-did-americans-lose-their-british-accents

Další odpovědi
annas

Podívejte se na článek Kdy Američané ztrácejí britský akcent?

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://men­talfloss.com/ar­ticle/29761/wh­en-did-americans-lose-their-british-accents&prev=/se­arch%3Fq%3Dwhe­n%2Bit%2Bbegan%2Bto%2BEn­glish%2BEnglish%2Bdif­fer%2Bfrom%2Bthe%2BU­.S.%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3D86l%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

Další informace
Problematikou migrace, identity a jazyka se zabývali již zakládající otcové Spojených států a aktuální zůstává dodnes. V druhé polovině 18. století, kdy už do Ameriky proudily tisíce přistěhovalců nejen z Anglie, ale také z Německa, Irska, Skotska, Francie, Švédska a Holandska, trápil Benjamina Franklina a Noama Webstera fakt, že němčinou mluví v Pensylvánii téměř polovina obyvatel a budoucím Spojeným státům americkým chybí společný jazyk, který by jejich obyvatele mohl sjednotit v národ a vzdálit Evropě.

Za jazyk vznikajícího amerického národa stanovili angličtinu, a to bez ohledu na fakt, že v roce 1790 byla větší část obyvatel Ameriky neanglosaského původu. Jinou roli však hrál společný jazyk přistěhovalců při stmelování etnických komunit v době propukající masové migrace do USA. Jaké možnosti interakce s americkou majoritní společností měli např. němečtí a čeští migranti v Texasu v druhé polovině 19. století? Z čeho pramení rozdíly v jejich integraci do společnosti a v čem byly příčiny těžkopádné akulturace Čechů? Asimilační chování německých přistěhovalců v Texasu kontrastuje s úsilím českých přistěhovalců o vytvoření národa v texaském domově. Na rozdíl od Němců, kteří se do texaské společnosti včlenili a spoluutvářeli stát od samého jeho vzniku, si Češi v Texasu žili po svém a své snahy orientovali na přežití českého národa. Tyto dvě komunity jsou prototypickými příklady migrace, asimilace a společenských postojů k přistěhovalcům, které mají co říct i k soudobému diskursu o integraci, národě, etnických komunitách a multikulturalismu.

Další podrobnosti v odkazu.

http://lidemes­ta.cz/index.php?id=821

Nuk nuk

Nejsem filolog, tak6e je to můj skromný odhad, ale myslím, že to byl spíše dlouhodobější proces a ještě s tím, že k více změnám došlo spíše dříve, než později. Do vyhlášení nezávislosti, byly sice osadníci v Americe více či méně v neustálem kontaktu s britskými guvernéry, ale ne všichni žili ve velkých osadách a městech. Stěhovali se sem postupně lidé nejen z britských nejvyšších vrstev, kteří hovořili takovou tou „pravou kings´ English“, ale naopak spíše ti chudší a z celý ch britských ostrovů – Irové, Skoti, Welšané atd. Část dnešních USA navíc zpočátku patřila třeba Francii a Španělsku. Poměrně záhy byly mezi přistěhovalci i další národy. Kromě toho tu žili původní obyvatelé, se kterými se ti noví nutně setkávali a komunikovali, ať už v dobrém nebo ve zlém, plus si sem na práci začali vozit otroky z Afirky. Navíc nové prostředí dávalo důraz na jiné detaily, než domovská Británie…A to všechno dohromady ovlivňovalo i jazyk, kterým mluvili.

samo11

dle meho, neni vubec dulezite, kdy k tomu doslo. na obe formy anglictiny pusobilo mnoho vlyvu pristehovalcu a domorodcu (zejmena tech v USA). Je jenom logicke, ze se casem obe anglictiny odcizili. Stejne je tomu se spanelstinou v Spanelsku a Latinske Americe. Co je dulezitejsi, je poznat rozdily mezi britskou a americkou anglictinou a pouzivat je spravne (nee, ze by ti jinak nerozumeli). Kdyz si je chces projit, doporucuji tenhle clanek: https://www.an­glictinarychlo­.sk/britska-a-americka-anglictina/