Avatar uživatele
Zlatý

Kdy vznikly první novoročenky? Kdy se první přání k novému roku objevilo u nás?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

První přání k novému roku vymysleli staří Egypťané, kteří tento druh gratulace spojovali s posvátným broukem pro štěstí – skarabem. Jak vyplývá z archeologických vykopávek, neobdarovávali se pouze tímto živým či preparovaným broukem, ale také vyrobeným ze zlata nebo z drahého kamene, zejména z tyrkysu.
Tištěné novoročenky se poprvé objevily v 60. le- tech 18. století.
V Čechách se ve vyšších kruzích blahopřálo k novému roku pouze osobně. Když se začaly návštěvy stávat neúnosnými, zavedl hrabě Karel Chotek z Chotkova novinku. V roce 1827 si u pražské malířské školy Josefa Berglera objednal blahopřejní lístky. Říkávalo se jim také omluvenky, výtěžky byly mnohdy použity na podporu chudých. V pozdějších letech se na novoročenkách objevila dvě francouzská slova: pour féliciter (pro štěstí) a letopočet.

Zdroj: vybráno z-http://www.strategie.cz/scri pts/detail.php?id=42662

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Přání všeho dobrého do nového roku provází lidstvo již celá staletí a tak i historie novoročenek je velmi pestrá. Vysledovat předchůdce dnešních novoročenek je prakticky nemožné. Laskavému čtenáři přesto nabízíme několik více či méně důvěryhodných zpráv, zaručených informací a nepodložených fám o vzniku novoročenek. Vždyť přeci na každém šprochu je pravdy trochu ...

První latinská novoročenka byla vytištěna v Praze roku 1605. Později se novoročenky objevují stále častěji. Z 18. století pocházejí novoročenky, které sběratelé řadí k nejcennějším. Vynálezcem populárního přání Pour Féliciter na českých (zpravidla německy psaných) novoročenkách je pak hrabě Chotek z Chotkova a Vojnína. Místo aby podle zavedených zvyklostí přijímal k novému roku zdvořilostní návštěvy, začal rozesílat na počátku 19. století blahopřejné lístky. Říkalo se jim omluvenky a zdobil je hezký obrázek. Zdání světovosti vytvořil hrabě doplněním textu přáním ve francouzštině, jazyku diplomatů, šlechty, vzdělanců a vůbec všech lepších lidí. Samozřejmě netušil, že PF či péefko v Čechách rychle zdomácní a stane se populárním textem a současně i označením pro všechna novoroční přání.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.