Avatar uživatele
Bronzový

Kdy vzniklo první písmo?

Které to bylo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Historie písma - autorka - Dagmar Chytková

1. "Prehistorické písmo
vruby na hůlkách, šňůrky. uzlove pismo U primitivních národů se stále používají (př. domorodci v Queenslandu). Značky musely ýt smluveny, protože jinak by nikdo jiný nerozšifroval.

2.Obrázkové písmo.
O písmu můžeme mluvit až tehdy, když vznikly jednoznačné obrázky, kterými lidé sdělovali své myšlenky. Zde hovoříme o tzv. piktografech
Z piktografů se postupně vyvíjelo písmo pojmové (ideografy) . Toto písmo již označovalo pojmy myšlenkově bohatší.

3. Hláskové písmo
Pro zajímavost lze uvést, že do nynější doby stále není rozluštěno a vědci se stále dohadují, zda je starší písmo egyptské nebo sumerské. Mimo tato písma existovala i písma další, jako např. chetitské, krétské, čínské, japonské, indické, hebrejské a další.

Revolučním se stalo písmo fénické. Není zcela jasné, odkud písmo pochází, odhaduje se však, že se vyvinulo z klínového či démotického egyptského písma."


http://www.phil.muni.cz/…
Zde odkazy a použitá literatura
http://www.phil.muni.cz/…

--
Historie písma z trochu jiného pohledu
http://mujweb.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

První písmo, kterým se dala zapisovat řeč, vyvinuli Sumeřané asi před 5200 lety.

Už před tím ovšem byly systémy zapisování čísel kvůli obchodu.
Doplňuji:
Šlo o obrázkové písmo - příklad: http://www.ancientscripts.com/…


Avatar uživatele
Bronzový

Ona je otázka kdu už je písmo písmem. Je například otisk ruky pocházející už doby kamenné podpisem?

Razítka s různými znaky (snad určujícími, komu patří zboží, kolik ho je apod.) pocházejí z doby 3500-3000 před. n.l. Kolem 3200 se objevuje obrázkové písmo v Mezopotámii a v Egyptě. Mají-li archeologové pravdu a nutno dodat, že soudí pouze z toho, co se dochovalo - hliněné destičky a nápisy tesané do kamene ano, ale méně trvalé materiály se nedochovaly. Zatímco v Mezopotámii (písmo/jazyk sumerské a potom akkadské, babylonské ap.) se relativně rychle přechází ke klínovému písmu, které nabývá slabikový charakter, v Egyptě dlouho přetrvává písmo obrázkové - hieroglyfické (vhodné pro tesání do kamených monumetů). Ale i egyptské znaky pozvolna nabývají slabičného významu (a pro potřeby kulturní a obchodní se vyvíjejí písma hieratické a od 7. stol před n.l. démotické).

Číňané vynález písma přisuzují dle legend do doby Žlutého císaře kolem 2600 před n.l., ale počátky čínského písma nejsou doloženy. Asi proto, že se psalo na dřevo a netesalo do kamene. Doloženo je až jinské písmo z doby kolem 1200 před n.l.

Nejstarším hláskovým písmem (ačli zas někdo nevyhrabal něco nového) je tzv. (proto)sinajské písmo z doby kolem 1700 před. n.l. Zapsaný jazyk je zřejmě ze semitské skupiny a vyvinula se z něho féničtina.

Nejdůležitějším hláskovým písmem rané antiky je právě písmo fénické, které se šířilo díky fénickým obchodníkům a stalo základem pro řeckou alfabetu a řadu jiných písem včetně dnešní latinky, azbuky a arabského písma.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3923
Zlatý Drap 2394
Zlatý led 1692
Zlatý marci1 1320
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 988
Zlatý mosoj 867
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.