talka

Kdy vzniklo první písmo?

Které to bylo?

Nejlepší odpověď
annas

Historie písma – autorka – Dagmar Chytková

1. "Prehistorické písmo
vruby na hůlkách, šňůrky. uzlove pismo U primitivních národů se stále používají (př. domorodci v Queenslandu). Značky musely ýt smluveny, protože jinak by nikdo jiný nerozšifroval.

2.Obrázkové písmo.
O písmu můžeme mluvit až tehdy, když vznikly jednoznačné obrázky, kterými lidé sdělovali své myšlenky. Zde hovoříme o tzv. piktografech
Z piktografů se postupně vyvíjelo písmo pojmové (ideografy) . Toto písmo již označovalo pojmy myšlenkově bohatší.

3. Hláskové písmo
Pro zajímavost lze uvést, že do nynější doby stále není rozluštěno a vědci se stále dohadují, zda je starší písmo egyptské nebo sumerské. Mimo tato písma existovala i písma další, jako např. chetitské, krétské, čínské, japonské, indické, hebrejské a další.

Revolučním se stalo písmo fénické. Není zcela jasné, odkud písmo pochází, odhaduje se však, že se vyvinulo z klínového či démotického egyptského písma."

http://www.phil­.muni.cz/~dchyt­kova/index.html
Zde odkazy a použitá literatura
http://www.phil­.muni.cz/~dchyt­kova/odkaz.html

--
Historie písma z trochu jiného pohledu
http://mujweb­.cz/solc-tisk/historie_pis­ma.htm

Další odpovědi
Psychotic

První písmo, kterým se dala zapisovat řeč, vyvinuli Sumeřané asi před 5200 lety.

Už před tím ovšem byly systémy zapisování čísel kvůli obchodu.
Doplňuji:
Šlo o obrázkové písmo – příklad: http://www.an­cientscripts.com/i­mages/su_signs­.gif

MK44

Ona je otázka kdu už je písmo písmem. Je například otisk ruky pocházející už doby kamenné podpisem?

Razítka s různými znaky (snad určujícími, komu patří zboží, kolik ho je apod.) pocházejí z doby 3500–3000 před. n.l. Kolem 3200 se objevuje obrázkové písmo v Mezopotámii a v Egyptě. Mají-li archeologové pravdu a nutno dodat, že soudí pouze z toho, co se dochovalo – hliněné destičky a nápisy tesané do kamene ano, ale méně trvalé materiály se nedochovaly. Zatímco v Mezopotámii (písmo/jazyk sumerské a potom akkadské, babylonské ap.) se relativně rychle přechází ke klínovému písmu, které nabývá slabikový charakter, v Egyptě dlouho přetrvává písmo obrázkové – hieroglyfické (vhodné pro tesání do kamených monumetů). Ale i egyptské znaky pozvolna nabývají slabičného významu (a pro potřeby kulturní a obchodní se vyvíjejí písma hieratické a od 7. stol před n.l. démotické).

Číňané vynález písma přisuzují dle legend do doby Žlutého císaře kolem 2600 před n.l., ale počátky čínského písma nejsou doloženy. Asi proto, že se psalo na dřevo a netesalo do kamene. Doloženo je až jinské písmo z doby kolem 1200 před n.l.

Nejstarším hláskovým písmem (ačli zas někdo nevyhrabal něco nového) je tzv. (proto)sinajské písmo z doby kolem 1700 před. n.l. Zapsaný jazyk je zřejmě ze semitské skupiny a vyvinula se z něho féničtina.

Nejdůležitějším hláskovým písmem rané antiky je právě písmo fénické, které se šířilo díky fénickým obchodníkům a stalo základem pro řeckou alfabetu a řadu jiných písem včetně dnešní latinky, azbuky a arabského písma.