Avatar uživatele
Zlatý

Kdy vzniklo bankovnictví? Proč se říká "bohatý jako Croesus"?

Kdy se objevila první banka?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vynález peněz a mincí patří k největším vynálezům lidstva. Jejich vynálezu však možná překvapivě předcházel vznik bankovnictví,i když možná ve formě, kterou by málokdo čekal. Doklady o nejstarších bankách pocházejí ze staré Mezopotámie. Královské paláce a chrámy sloužily jako bezpečné úložiště obilí a dalších druhů zboží. Jejich majitelé dostávali doklady o svém „depozitu“.
První známou bankou staré Mezopotámie je Igibi Bank, která byla založena v Babyloně v roce 575 před n. l.
Situace se změnila, až když v letech 561–546 před n. l. v Malé Asii v Lýdijském království zavedl král Croseus první mince. Říkalo se pak úsloví „bohatý jako Croseus“. První mince byly vyrobeny z elektronu – směsi stříbra a zlata.
Směna peněz byla jednou z nejstarších bankovních služeb. Ke směně nejčastěji docházelo v chrámech, které sloužily jako první banky. Příkladem může být vyhnání kupců z chrámu Ježíšem, popisované v Novém zákoně (Matouš 21.12). Další důležitou službou byla lichva a půjčky na financování námořního obchodu nebo těžby nerostů.

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:0qgKry8 0r2wJ:finance.idnes.cz/fi_blin d.asp%3Fr%3Dfi_osobni%26c%3DA0 50817_165100_fi_osobni_vra+jak +vzniklo+%C3%BAslov%C3%AD&cd=1 2&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Systém moderního bankovnictví,bezhotovostní platby,šeky a hypotéky vynalezli asi první v Evropě Templáři.Půjčovali peníze na úrok,převáděli peníze do Svaté země,za úplatu ochraňovali karavany obchodníků a prováděli další hotovostní i bezhotovostní transakce.Údajně zbohatli na těchto "finančních" službách,prý se jim podařilo najít poklad v Šalamounově chrámu a ukrást poklad Katarů.Půjčovali králům i papežům a to jim nakonec zlomilo vaz.Francouzský král Filip Sličný,než by zaplatil dluhy templářům,raději je obvinil z kacířství a postupně je zlikvidoval.Templáři používali složitý systém šifer a hesel,kterými se ověřovala pravost šeku a osoby ,která ve Svaté zemi vybírala hotovost,před tím uloženou v bance/hradu templářů v Evropě.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.