annas

Kdy vzniklo bankovnictví? Proč se říká „bohatý jako Croesus“?

Kdy se objevila první banka?

Nejlepší odpověď
vagra

Vynález peněz a mincí patří k největším vynálezům lidstva. Jejich vynálezu však možná překvapivě předcházel vznik bankovnictví,i když možná ve formě, kterou by málokdo čekal. Doklady o nejstarších bankách pocházejí ze staré Mezopotámie. Královské paláce a chrámy sloužily jako bezpečné úložiště obilí a dalších druhů zboží. Jejich majitelé dostávali doklady o svém „depozitu“.
První známou bankou staré Mezopotámie je Igibi Bank, která byla založena v Babyloně v roce 575 před n. l.
Situace se změnila, až když v letech 561–546 před n. l. v Malé Asii v Lýdijském království zavedl král Croseus první mince. Říkalo se pak úsloví „bohatý jako Croseus“. První mince byly vyrobeny z elektronu – směsi stříbra a zlata.
Směna peněz byla jednou z nejstarších bankovních služeb. Ke směně nejčastěji docházelo v chrámech, které sloužily jako první banky. Příkladem může být vyhnání kupců z chrámu Ježíšem, popisované v Novém zákoně (Matouš 21.12). Další důležitou službou byla lichva a půjčky na financování námořního obchodu nebo těžby nerostů.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:0qgKry80r2wJ:­finance.idnes­.cz/fi_blind.as­p%3Fr%3Dfi_osob­ni%26c%3DA050817_165100_­fi_osobni_vra+jak+v­zniklo+%C3%BAs­lov%C3%AD&cd=12&hl=cs&ct­=clnk&gl=cz

Další odpovědi
jendahun

Systém moderního bankovnictví,bez­hotovostní platby,šeky a hypotéky vynalezli asi první v Evropě Templáři.Půjčovali peníze na úrok,převáděli peníze do Svaté země,za úplatu ochraňovali karavany obchodníků a prováděli další hotovostní i bezhotovostní transakce.Údajně zbohatli na těchto „finančních“ službách,prý se jim podařilo najít poklad v Šalamounově chrámu a ukrást poklad Katarů.Půjčovali králům i papežům a to jim nakonec zlomilo vaz.Francouzský král Filip Sličný,než by zaplatil dluhy templářům,raději je obvinil z kacířství a postupně je zlikvidoval.Tem­pláři používali složitý systém šifer a hesel,kterými se ověřovala pravost šeku a osoby ,která ve Svaté zemi vybírala hotovost,před tím uloženou v bance/hradu templářů v Evropě.