annas

Kdy vznikla v Mariánských Lázních zpívající fontána? Kdo ji navrhl a kdo vytvořil první skladbu?

Znám jen fontánu v Košicích a Křižíkovu v Praze.

Navštívili jste Mariánské Lázně a slyšeli některé skladby?

Nejlepší odpověď
vagra

První tóny zazněly z fontány 30. dubna 1986 a od té doby na ně láká fontána své návštěvníky zpravidla v každou lichou hodinu.Fontánu navrhl Pavel Mišík,dal jí tvar kruhového bazénu o průměru 18 metrů.
Srdce fontány tvoří dvanáctidílný květ se středem z oceli. Základem je 10 střikových systémů, které tvoří více jak 250 trysek. Celá fontána je ovládána pomocí počítače, které tvoří zajímavé střikové kombinace a v noci vás okouzlí barevné osvětlení, které vás naprosto okouzlí.
Fontána hraje např.skladby Dvořáka, Strausse, Bocelliho, Vangelis, Verdiho, Maláska a dalších.

Zdroj: zkráceno z-http://www.tu­ristika.cz/vy­lety/uzasna-show-zpivajici-fontana-v-marianskych-laznich–1

Další odpovědi
Miroslavst

http://www.vir­tualtravel.cz/ma­rianske-lazne/zpivajici-fontana.html

Rok Vzniku 1976
Autor Pavel Mikšík

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zp%C3%AD­vaj%C3%ADc%C3%AD_fon­t%C3%A1na_%28Ma­ri%C3%A1nsk%C3%A9_L%C3­%A1zn%C4%9B%29

První skladbu pro fontánu složil autor hudby k televizním seriálům a filmům Petr Hapka. Pro svoji skladbu udělal také první choreografii. Profesionální choreografové z Národního divadla v Praze vytvořili choreografii na skladby světových autorů od Mozarta po Vangelise. Rok co rok byla pro hudební skladatele vypsána soutěž na hudbu pro fontánu. Ty nejlepší se staly součástí programu. Zpívající fontána se stala populární v Čechách ale také v zahraničí. Pořádaly se autobusové zájezdy na koncerty fontány z měst na okolí a ze zahraničí. Úspěch Zpívající fontány byl takový, že podle ní vznikla v Praze fontána k Světové výstavě, fontána v Košicích a o podobné fontány byl zájem v Německu, ve Francii, Rusku a USA. Národní umělec herec a spisovatel Miroslav Horníček po návštěvě koncertu Zpívající fontány byl natolik unesen uměleckým dojmem, že napsal „List vodě“. V tomto uměleckém díle, které také bylo vydáno na akustických nosičích přiznává, že koncert fontány byl pro něho takovým zážitkem, že se nestyděl projevit slzy radosti a dojetí. Zpívající fontána je v provozu pravidelně v lázeňské sezóně. V repertoáru jsou desítky skladeb různých autorů.