annas

Kdy vznikla pečetidla (pečeti, pečetní razítka), kdo všechno je používal? Do jaké míry se pečeť uplatňuje dnes?

Nejlepší odpověď
Adlim

našel jsem hezkou stránku,alespoň mě se líbí:

Pečetidla měla různou kvalitu a tvar. Vedle typářů z oceli a železa se pečetidla vyráběla ze stříbra, bronzu, zlata, mosazi, slonoviny, tvrdých dřev apod. Jejich tvar musel umožňovat snadnou manipulaci. Z tohoto důvodu měly vedle vlastního negativního pečetního obrazu zabudované nebo sklopné držadlo. Existují i pečetidla ve tvaru kleští i v podobě různých razících kolků, podle toho, jaké pečeti měly být vyráběny.

Zdroj: http://www.lo­vecpokladu.cz/ho­me/historie-pecetidel-peceti-i-1007

Další odpovědi
anonym

Pečetidlo jseme používali když jsme posílali dražší věc zákazníkovi na dobírku,to jsem ještě byla v učení,myslím,že ještě dnes se používají při posílání cenin.

Zdroj: http://www.lo­vecpokladu.cz/ho­me/historie-pecetidel-peceti-i-1007

vagra

Pečeť (latinsky sigillum) je prostředek vytištěný, vytlačený či jinak připevněný na dokumentu (nebo jiném předmětu), sloužící k ověření jeho pravosti.
Dnes je asi nejznámější pečetí- Státní pečeť České republiky.
Tvoří ji velký státní znak podložený lipovými ratolestmi po stranách, kolem něhož je opis „ČESKÁ REPUBLIKA“.
Pečeť opatruje prezident republiky a používá se zvláště při významných událostech, jako je stvrzení mezinárodních smluv nebo vydání pověřovacích listin diplomatickým zástupcům.
Pečeť vznikla z pečeti Českého království z let 1429–32, vychází ze středověké tradice, kdy měl každý panovník svoji vlastní pečeť.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_pe%C4%8De%C5%A5_­%C4%8Cesk%C3%A9_re­publiky