Avatar uživatele
Zlatý

Kdy vznikla grafologie? Které osobnosti se jí zabývaly? Kde se dnes používá?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vznik grafologie se klade na samý počátek vzniku písma. O něm bezpečně víme, že na začátku jeho vývoje byl obraz. Trvalo tisíce let, než se z obrazu stal znak a ze znaku písmo, jak je známe dnes. Kde přesně vzniklo, nevíme. Badatelé usuzují na prasemitskou abecedu, kterou do Řecka přinesli Féničané.
První pravidla, jak si v takové práci počínat, spatřila světlo světa roku 1609 v Paříži. Autorem byl Francois Demelle. O pár let později italský lékař, profesor Camilo Baldo, vydal pojednání "O tom, jak lze z listu poznati pisatelovu přirozenost a povahu".
Název "graphologia" pro výklad písma použil poprvé Michon. (řecky: grafein - psáti a logos - nauka) Vytvořil i systém klasifikace písmových znaků. Každá písmová význačnost byla podle něho souvztažná s určitou povahovou vlastností pisatele.
Grafologové vycházeli z toho, že dospělý, normální, zdravý člověk píše popudem větným. Myslí tedy na obsah, nikoliv na formu. Jeho psací akt je tudíž automatický a probíhá pod prahem vědomí. Tím dává nahlédnout do hlubších vrstev bytosti.
Dnes se běžně používá v soudnictví,např. k usvědčení pachatele.

Zdroj: http://ld.johanesville.net/his torie/04-historie-grafologie

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Prvním významným průkopníkem grafologie v Čechách byl Josef A. Karas.
Grafologie analyzuje mnoho znaků písma, které si normálně při jejich psaní neuvědomujeme. Velikost nebo sklon jsou nejnápadnější charakteristiky, ale nejsou jediné. Znaky písma rozdělujeme na tzv. komplexní - dojmové (k jejichž určení je třeba více zkušeností) a měřítelné - popsatelné (jejich určení je jednoznačnější). Každý znak písma je v grafologii spojován s určitým okruhem psychologických významů, sám však nemůže být jednoznačným důkazem o nějaké konkrétní vlastnosti. (Na tomto zjednodušujícím přístupu jsou založeny tzv. "grafologické slabikáře.") Kvalitní grafologický rozbor vychází z analýzy všech písemných znaků a jejich závěrečné syntézy.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/G rafologie


Avatar uživatele

Mam dojem,ze je to rozbor pisma,psychologie pisma a pouziva se v kriminalistice,u soudu a i na vlastni zadost.Jsou na to odbornici.O osobmostech moc nevim.

Doplňuji:
ulet-osobnostech

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.