Kdy vládl car Klacek ?!

Nejlepší odpověď
annas

Ustáleným souslovím „za krále Klacka“ sdělujeme časový údaj, že to a to se stalo už hodně dávno. Kdo byl ale ten král Klacek a vládl vůbec někdy nějaký? Je celkem lehce historicky doložitelné, že se nejednalo o krále Klacka, ale o krále Kladska (pol. Kłodzko).

Dnešní Kladsko patří dnes Polsku a území tvoří jakýsi záliv do našeho území a hranice je tvořena městy Broumov, Náchod, Králíky, Lipová lázně a Javorníkem. Ne vždy tomu ale tak bylo. Původně kladská kotlina patřila Slavníkovcům. Po jejich vyvraždění Přemyslovcům a Piastovcům. Roku 1459 Jiří z Poděbrad dekretem ustanovil Kladsko hrabstvím, udělil mu do znaku dva zlaté šikmé pruhy v červeném poli a podle výsad z let 1472 a 1578 nemělo být nikdy odloučeno od Českého království.
Celkem logicky z toho vyplývá, že od té doby byl každý panovník vládnoucí zemím Českým zároveň i králem Kladska. Bohužel v 18. století po slezkých válkách Česká země o toto území přišla. Historie tohoto území je ale bohatá. Více zde.

Je tedy téměř jisté, že tyto historické skutečnosti malého závislého hrabství se nakonec vtělily do podoby ironického příměru „tohle se stalo, když v Kladsku v době, jakou už nikdo nepamatuje, vládl mocný král“. Nakonec bylo jednoduší místo komplikované dvojhlásky „ds“ užít daleko lépe vyslovitelné „c“ a klacek byl na světě. V sousedícím regionu ve východních Čechách se dodnes neříká „za krále klacka“, ale „za klackýho krále“, což je víc než dostatečným důkazem, že o klacky opravdu nejde.
http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-za-krale-klacka.html

Další zdroje uvádějí, že se zjistit velmi málo. Jedno z přirovnání, které se podobá výrazu „za krále Ječmínka“ – tedy velmi dávno. Něco neexistujícího, to, co žije v pověstech. Stejně tak dávno, když se používalo neopracované dřevo – klacky – k různých účelům.

Podle etymologie

Doplňuji:
Zapomněla jsem poznamenat, že panovnící se v tomto úsloví různí. Záleží na oblasti. Za cara Klacka pochází t z jiné oblasti než moravský Ječmínek. Zřejmě souvislost s migrací, osidlováním atd.

Často se používá i spojení „jako za krále Ječmínka“, které znamená „dobře“, protože podle pověsti zem za vlády krále Ječmínka prožívala zlaté časy. Oba výrazy se používají hlavně na Moravě (na Hané). V Čechách se vzpomíná spíše na zlaté časy za krále Holce (Ladislava Pohrobka) v Maďarsku na Arpáda.

Místo krále se užívá car, nejde o Rusko, ale vžité je i nás, v Polsku za krola Ćwieczka", v Maďarsku za Arpáda.

Takže vysvětlení „za cara Klacka“ = opakuji znova, je to velmi dávno, když bylo dobře, úsloví se šířilo v pověstech. Když se dřevo neopracovávalo.

víc diskuze