otaznicek84

Kdy vás smí policista prohledávat?

Četl jsem hodně článků o tom, že vás nesmí prohledávat ochranky v obchodě (většina článků z roku 2009). Stálo tam také, že vás nesmí prohledávat ani přivolaní policisté, pokud neexistuje jasný důkaz, že něco kradete (např. kamerový záznam). Kamarádi mi tvrdili, že policista prý může kdykoli. Proto bych se chtěl zeptat, zda-li je to ještě dnes (rok 2016) pravda, že bez tohoto důkazu vás ani policista nesmí prohledat. (ANO, uhodli jste – štvou mě ochranky v obchodech, které lidi prohledávají, i když dobře ví, že to dělat nesmí – musím říct, že jedna ochranka měla sakra kliku, že jsem to tehdy nevěděl, už jen její chování bylo na žalobu)

Nejlepší odpověď
Lamalam

Osobní prohlídku může policista provést pouze v případech, kdy mu to dovoluje zákon. Nepotřebuje žádný důkaz, stačí důvodné podezření, že u sebe máte věc důležitou pro trestní řízení.

Další odpovědi
Drap

Být na tvém místě, tak bych se především zamyslel sám nad sebou. Bez důvodu nemá nikdo zájem tě prohledávat. Musel jsi zavdat příčinu. Pokud je důvodné podezření, může tě policista prohledat.

JájsemRaibek

Platí to stále, ale jen státní policie, ne MP.
Pro Drapa:
Bohužel příčina nemusí být. U mě stačilo, že jsem nechtěl dovolit, aby koukali do mé tašky. I to je osobní prohlídka a na to nemají nárok. Zavolali policii, bohužel městskou. V tašce jsem nic neměl, jen jsem ji odmítl ukázat nějakému chuligánovi.

Dochy

Ochranka v obchodě sice nesmí nikoho prohledávat, ale může požádat o nahlédnutí do tašek apod. Zda ji vyhovíte je vaše věc. Pokud jsou slušní ak s tím většinou nemám problém. Další možnost kterou mají v případě nějakého podezření je zadržet vás do příjezdu policie.

klumprt

Jsou takové dvě linie prohlídek:

  1. podle zákona o policii
    • bezpečnostní prohlídka – před umístěním do cely nebo při zákroku, za účelem odebrání zbraně,
  2. podle trestního řádu – osobní prohlídka, za účelem zjištění důkazů a zajištění věcí důležitých pro trestní řízení.

V případě ukradnuté tatranky z regálu v obchodě policie nepodnikne prohlídku jako takovou, ale pouze odnětí věci podle zákona o policii. To znamená, že si pro ni šáhne do batohu, ale už ji nebude hledat třeba pod trenkama.

howa003

Drape ty se zamysli nad sebou, když takhle osočuješ tazatele. Naznačuješ, že ochranka v obchodě je inteligentní a spravedlivý člověk, a pokud se rozhodne někoho prohledat, tak je to určitě, protože zákazník něco provedl. Kdokoliv do byl někdy v obchodě ví, že to tak není. Já jsem osobně zažil, že mě zastavil pracovník ochranky a chtěl, abych mu ukázal obsah batohu se zdůvodněním „náhodná kontrola“. Pracovník neměl žádnou uniformu a ani se nepředstavil. Vypadal jako náhodný chuligán z ulice. I přes moje dotazy, proč mě zastavil a proč chce vidět obsah mého batohu stále jen opakovat, že to je „náhodná kontrola“. Nevyhověl jsem mu a nechal jsem si zavolat policii.

Pro tazatele:

  • Ochranka má právo tě požádat o nahlédnutí do tvé tašky.
  • Ty máš naopak právo nevyhovět.
  • Pokud se nedohodnete (on to stále chce vidět a ty nechceš ukázat), pracovník může zavolat policii a může zamezit tvému odchodu z obchodu.
  • Policie pak má právo požadovat nahlédnutí do tvé tašky. Policie však musí mít důvodné podezření, že si spáchal přestupek nebo trestný čin. K tomu však stačí, aby pracovník ochrany řekl, že má pocit, že jsi něco ukradl. Ty pak máš povinnost policii vyhovět.
  • Pokud se prokáže, že si nic neukradl, tak máš nárok na náhradu újmy

Dochy

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

vedle. Prosím o odstranění. Děkuji.