Midoc

Kdy už přestane střídání letního a zimního času?

Nejlepší odpověď
elkon

Až to bude schváleno v EU. Ale mě to nevadí. Aspoň je déle světlo.

Další odpovědi
annas

Uvědomte si, že pojem zimní čas není správný, i když by se mělo použít tzv. zimní čas. Jde o středoevropský čas, který se používá v zimním období.

Letní čas je středoevropský čas, který se od jara do podzimu posouvá o hodinu dopředu. Letní čas není protikladem současného zimního času.

U nás byl zimní čas zavedený jen krátce na přelomu roku 1946/47. Šlo o posunutí času opačným směrem, než je tomu u letního času (časový rozdíl oproti letnímu času činil 2 hodiny).

Opakuji, u nás platí středoevropský čas, tí od podzimu do jara, chybně se nazývá zimní čas. Protikladem je středoevropský letní čas, který v těchto dnech začal.

První s návrhem na zrušení letního času přišlo v r. 2017 Finsko.

Rok 2021 měl být posledním rokem sezónní změny času v zemích EU . ale vzhledem ke koronaviru nebyl ten návrh ještěš schválem EP.

Slyšela jsem to ve zprávách v TV.

Drap

Tak to se zatím neví.

Ametyst

Také by mě to zajímalo. To bylo eurokeců, a zase k ničemu.

Dochy

až se papaláši dohodnou, jestli v poledne má být dvanáct, jedna, nebo 6.

ivzez

Letní a zimní čas se u nás (a pokud vím ani ve světě) nikdy nestřídal. Jde o střídání
astronomického času (u nás středoevropského) s letním časem.
„Správný“ je samozřejmě ten astronomický. Letní čas si vymysleli a zavedli lidé.

A kdy skončí?
Doufám, že letos na podzim, až se vrátíme ke středoevropskému času.
Jsem optimistka, že?

Pepa25

Až se na tom členské země EU dohodnou – zatím mají zjevně spíš jiné starosti.

zjentek

Já CHCI letní čas!

Nevím sice KDY se to stane, ale až mně ho vezmou, nevím co budu dělat. Rozhodně mě donutí k zoufalým činům. A to by si měla společnost uvědomit ještě dříve, než VŮBEC ZAČNOU manipulovat s prostorem a časem! A měla by se nad tímto zamyslet zejména v případě hned po aliendronovi NEJKRÁSNĚJŠÍHO A NEJPOMSTYCHTI­VĚJŠÍHO ZJENTKA, bo… (; D; D;

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

ivzez: Máme slunečný a pásmový, nikoli astronomický 😉 U nás tedy pásmový, což je asi nejlepší politický kompromis ke Slunečnímu. Jinak souhlas.

Dochy

annas: "Letní čas není protikladem zimního času.

U nás byl zimní čas zavedený jen krátce na přelomu roku 1946/47. „
Trochu rozpor. Zrovna tento "Zimní“ čas byl protikladem toho současného „Letního“ – zkrátka posun z přirozeného středoevropského na druhou stranu. Jinak souhlas, to co nyní někteří označují jako zimní čas, to opravdu protiklad k letnímu není. Jen je to v té odpovědi trochu zamotané.

Dochy

elkon: K čemu je Ti světlo v 11 večer? To bych potřeboval děti konečně uspat.