mipa

Kdy ukončit placení výživného?

Dobrý den, syn 25 let studuje již na třetí pokus bakalářské studium na VŠ.Platím na něj výživné a jeho matka mu platí již 2 roky plné školné z důvodu překročení řádné doby studia. Když to dobře dopadne dokončí v 26 bakalářské studium. Už teď ale uvažuje že by pokračoval na denním navazujícím magisterském studiu. V případě placení výživného je možno posuzovat ukončení bakalářského studia (a jeho věk) jako dostatečné pro postarání se sám o sebe jak ukládá zákon? Nebo bude mou povinností v případě že se rozhodne dále studovat na denním magisterském studiu platit výživné i nadále?

Nejlepší odpověď
da ny

Vyživovací povinnost trvá k zletilým dětem do 26 let /do té doby poskytuje i stát daňové zvýhodnění rodiči ve společné domácnosti/ v závislosti na jejich zdravotním stavu…
Ukončit platbu nemůžete svévolně a automaticky, musíte o ni požádat/navrhnout ⇒ vzájemnou dohodou (raději písemně) případně soudně. .
http://www.ma­minkov.cz/prav­ni-poradna/podpora-a-davky/ukonceni-placeni-vyzivneho.html
http://www.jak­postupovat.cz/zru­seni_vyzivneho­.html
http://bezplat­napravniporad­na.cz/online-zdarma/componen­t/content/arti­cle/703-vyzivne-alimenty-nejcastejsi-otazky-a-odpovedi.html
Po 26 roce se může syn sám živit = pracovat. Studovat může jinak než formou prezenčního studia (tedy dálkově aj.).
Vše bude samozřejmě záviset na Vašich vzájemných vztazích, Vaší ochotě a možnostech financovat a tolerovat další studium.

Další odpovědi
gecco

O ukončení placení výživného nerozhoduje ani otec, ani matka, ani vyživovaný potomek, ani věk, ani…
O výživném rozhoduje soud.
Takže musíš podat k patřičnému soudu žádost o změnu/ukončení výživného…
😉
Dohoda, jak píše Dany, je také možná – ale ty, jako plátce, riskuješ, že ´dítě´ (byť by byla dohoda písemná a s podpisem svědků) si časem usmyslí výživné vymáhat – a takovouto dohodou si pak můžeš ledatak vytřít (no, jako odklad exekuce by ta písemná dohoda fungovat mohla – ale stejně by rozhodoval soud)…
Prostě doporučuju se obrátit na soud – a ten rozhodne – kdy a zda…
😉

ivzez

Da ny a Zbynas neodpovídají úplně přesně:

Vyživovací povinnost k dítěti trvá do té doby, než je dítě schopno
se samo živit, není limitována dosažením 26 let.
O ukončení výživného může rozhodnout jenom soud.

Podle mne bude v rozhodování soudu hrát roli důvod, proč syn studuje BC na třetí pokus. V případě zdravotních problémů by stále mohlo jít o „soustavnou přípravu
na budoucí povolání“. V případě „uměle/zbytečně natahovaného“ studia byste mohl
u soudu uspět Vy.
_________

Poznámka:
Proč matka synovi hradí poplatky za prodloužené studium?
Rodiče jsou povinni dítě živit, ale nejsou povinni mu (za něj)
hradit poplatky, jejichž vznik dítě zapříčinilo.
Nejsou povinni mu hradit samostatné bydlení, školné na soukromých školách, …
Chce-li dítě „něco nestandardního“, mělo by si na to samo vydělat.

Zbynas

Max. doba je 26 let jeho věku.
Po přerušení studia už se může ukončit placení výživného.